ardic.gen.tr https://www.ardic.gen.tr Ardıç, Ardıç Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ardic.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Tue, 31 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Ardıç Kremi https://www.ardic.gen.tr/ardic-kremi.html Thu, 22 Nov 2018 14:49:42 +0000 Ardıç kremi, Ardıç tohumlarının dan elde edilen ardıç kremi, ardıç tohumlarından çıkarılan yağ ile elde edilir.İçerisine katılan bitkisel yağlarla zenginleştirilen bu krem rahatlatıcı ve ağrı kesici etkisiyle bilinir. B Ardıç kremi, Ardıç tohumlarının dan elde edilen ardıç kremi, ardıç tohumlarından çıkarılan yağ ile elde edilir.İçerisine katılan bitkisel yağlarla zenginleştirilen bu krem rahatlatıcı ve ağrı kesici etkisiyle bilinir. Bel fıtıklarında, boyun fıtığına, eklem ağrılarından, kas ağrılarına kadar bir çok romatizma ağrıların ardıç kremi iyi gelmektedir. 

Ardıç kremi faydaları, 
 • Eklem ve kas ağrıları, İçeriğinde bulunan zengin bitkisel maddeler cilde derinlemesine nüfus ederek. Vücutta ısınma ve gevşeme etkisi bırakır. Eklem ve kas ağrıları şikayetleri olan kişilerde ağrı olan bölgeyi rahatlatarak zaman içerisinde ağrının geçmesine yardımcı.
 • Toksin atımı, Vücut da toksinlerin birikmesi romatizma, gut ve böbrek taşı sorunlarına sebep olur. Ardıç kremi kan dolaşımı artırarak vücut dan ürik asit gibi toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 
 • Yara tedavisinde, Yarların hızla iyileşmesine yardımcı olan ardıç kremi yarada oluşan enfeksiyon riskini en aza indirir. Egzama, akne ve deri hastalıkların tedavisinde ardıç kremi kullanılır. 
Ardıç KremiArdıç kremi nasıl kullanılır, Krem ağrıyan bölgeye ve çevresine, eklemlere kaslara bir miktar sürülür ve masaj yaparak uygulanır. Günde 2 kez uygulamak yeterlidir. İstenilen sonuca ulaşmak için uygulanan bölgeyi streç yardımıyla sarabilirsiniz. Bu şekilde ardıç kreminin etkisini arttırabilirsiniz. Ardıç yağı alırken içeriğindeki maddelerin bitkisel olmasına dikkat ediniz. Kullanılması zararlı, alkol ve uyuşturucu özelliğindeki maddeler, hayvansal katkı maddeleri ve paraben içermemesine dikkat ediniz. Ardıç kremini güvenilir yerlerden temin ediniz.
]]>
Ardıç Ağacı Çeşitleri https://www.ardic.gen.tr/ardic-agaci-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 14:29:40 +0000 Ardıç Ağacı Çeşitleri, Ardıç ağacı, tohumlarını yere döker. dökülen bu tohumlar ardıç kuşu (karatavuk) tarafından yenir. Ardıç kuşunun bu tohumları yemesi ardıç ağacının yeniden üremesi için gerekeli. Ardıç ağ Ardıç Ağacı Çeşitleri, Ardıç ağacı, tohumlarını yere döker. dökülen bu tohumlar ardıç kuşu (karatavuk) tarafından yenir. Ardıç kuşunun bu tohumları yemesi ardıç ağacının yeniden üremesi için gerekeli. Ardıç ağacı tohumunun ardıç kuşu tarafından yenmesi ile ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Kabukların açılması ile tohumlar ortaya çıkar. Ortaya çıkan tohumlar ardıç kuşunun dışkısı ile toprağa karışır. Toprağa karışan tohumlar bu şekilde filizlenir ve ardıç ağacı oluşur. Ardıç ağacının kuzey yarım kürede 60 çeşidi vardır. Ardıç ağacının ülkemizde sekiz çeşidi vardır. Ardıç ağacı ülkemizde Akdeniz bölgesinde ve Orta Anadolu'da yetişmektedir. Ardıç ağacı kışın yapraklarını dökmez ve daima yeşil kalan bir ağaçtır. Ardıç ağacının yaprakları küçük pulsu ve iğne şeklindedir. Ardıç ağacının yaprakları bir, iki santimetre uzunluğundadır. Ardıç ağacının bir yada iki evciği vardır. Ardıç ağacının meyvesi olan kozalakları dişi olan ardıç ağaçlarında olur. Ardıç türlerini ayırmak için kozalağın büyüklüğüne, rengine ve içindeki tohum sayısına bakmak gerekir. Ardıç ağacı akdeniz iklimi gibi sıcak iklimlerde ağaç şeklinde büyür. Fakat soğuk iklimlerde çalı şeklinde olur. Ardıç ağacından elde edilen odun yumuşak ve dayanıklıdır. Ardıç ağacı odunundan kurşun kalem üretilir. Ayrıca ardıç ağacı kerestesi de tren yollarının yapımında kullanılır.  

Ardıç Ağacı Çeşitleri

Katran ardıcı, Bodur ardıç, Kokar ardıç, Finike ardıcı, Adi ardıç, Sahil ardıcı, Mabet srdıcı, Azorlar ardıcı, Kanarya adaları ardıcı, Formoza ardıcı, Ryukyu adaları ardıcı, Büyük kozalaklı ardıç, Andız, Çin ardıcı, İran ardıcı, Kara ardıç, Afrika ardıcı, Himalaya ardıcı, Sabin ardıcı, Pulsu ardıç gibi daha pek çok çeşidi vardır. 

Katran Ardıcı; Ülkemizde Trakya ve Anadolu'da yaygın şekilde bulunur. Çalı yada küçük bir ağaç görünümündedir. Yaprakları üçlü şekilde ve iğne gibi batıcıdır. Katran ardıcının kozalakları kırmızı ve iki tohumludur. Katran ardıcının katranı cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. 

Adi Ardıç; Adi ardıç ağacı ülkemizde Trakya bölgesinde çalı şeklinde küçük bir ağaçtır. Adi ardıcın yaprakları iğne şeklindedir ve batıcıdır. Adi ardıcın kozalakları mavi, siyah renkli ve üç tohumludur. Adi ardıç ağacı idrar söktürücü olarak tıpta kullanılmakatadır. 

Ardıç Ağacı Çeşitleri
Bodur Ardıç; Bodur ardıç ülkemizde özellikle Kuzey Anadolu dağlarında yaygın şekilde bulunmakatadır. Bodur ardıç mavi ve siyah renklidir. Bodur ardıç yenilebilir ve idrar söktürücü olarak kullanılır.  

Kokar Ardıç; Kokar ardıç yurdumuzda özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Kokar ardıç dağlık yerleri sever ve dağlık bölgelerde yetişir. Yaprakları dört köşelidir. Kokar ardıç mavi ve siyah renklidir. Kokar ardıç bir yada iki tohumlu olur. Yaprakları ezildiği zaman kötü bir koku olur. 

Finike Ardıcı; Finike ardıcı yurdumuzda Batı ve Güney Anadolu' da yaygın olarak bulunmaktadır.

Yüksek Ardıç; Yüksek ardıç ağacı yurdumuzun pek çok bölgesinde yetişmektedir. En büyük özelliği yüksek yerleri sevmesi ve bu yerlerde yetişmesidir. Yüksek ardıcın kozalağı, mavi ve siyahtır. 

Ardıç ağacı pek çok şifalı özler içermektedir. Ardıç ağacının meyvesinde kalsiyum, potasyum, magnezyum,  uçucu yağlar, reçine ve glikoz gibi daha pek çok faydalı özler bulunmaktadır. Ardıç ağacının yapraklarında ise C vitamini yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Sağlıklı günler.
]]>
Ardıç Katran Sabunu https://www.ardic.gen.tr/ardic-katran-sabunu.html Sat, 24 Nov 2018 04:38:04 +0000 Ardıç Katran Sabunu, yüzyıllardan beridir Anadolu'da cilt ve saç problemleri için kullanılan ve ardıç ağacından çıkarılan ardıç katranı yağından elde edilen sabuna ardıç katran sabunu adı verilir. Birçok faydası Ardıç Katran Sabunu, yüzyıllardan beridir Anadolu'da cilt ve saç problemleri için kullanılan ve ardıç ağacından çıkarılan ardıç katranı yağından elde edilen sabuna ardıç katran sabunu adı verilir. Birçok faydası bulunan bu sabunu genellikle aktarlardan temin edebilirsiniz. Birçok mantar hastalığında kullanılan ardıç katranı sabunu, ayrıca deri hastalıklarında da kullanılır. 

Ardıç katranı sabununun cilde faydaları
 • Antiseptik özelliği ile mikropları yıkıcı etkiye sahiptir. 
 • Kaşınan cildin rahatlamasını sağlar.
 • Sistit hastalığı ile oluşan deri enfeksiyonlarını önler. 
 • Sedef, egzama, mantar ve sivilce tedavilerinde oldukça önemli rol oynar. 
 • Ciltte tahriş olan deriyi tedavi eder, varis ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Uyuz, romatizmal hastalıklar, selülit tedavisi ve uyuz gibi cilt problemlerine de iyi gelmektedir. 
Ardıç katranı sabununun saça faydaları
 • Kellik ve saçkıran tedavisinde kullanılır.
 • Saç köklerini onararak saçın daha canlı olmasını sağlar.
 • Kepek problemlerini gidererek saç dökülmesini önler. 
Ardıç katranı sabununun bilinen diğer faydaları
 • Kokusu ile nefes alımını kolaylaştırır.
 • Afrodizyak özelliği vardır.
 • Ayrıca ardıç katranı yaprakları ile yapılan çay mesane iltihabı, idrar tutukluğu, soğuk algınlığı, gut, romatizma, damar sertliği, şeker hastalığı, kısırlık ve psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. 
Ardıç katranı sabununun yan etkileri

Ardıç Katran Sabunu
Bilinen herhangi bir yan etkisi olamayan ardıç katranı sabununu hamile ve böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca içerisindeki yoğun kıvamı nedeniyle bazen cilt tahrişlerine de neden olabilir. Ayrıca kokusu ağır olduğu için kişiyi rahatsız edebilir.
Ardıç katranı sabunu banyo ve masaj şekilleri ile kullanılabilir. Eğer ağır kokudan rahatsız olursanız 1-2 saat içinde yıkayabilirsiniz. 
]]>
Ardıç Yağı Kremi https://www.ardic.gen.tr/ardic-yagi-kremi.html Sun, 25 Nov 2018 00:25:29 +0000 Ardıç yağı kremi doğal ağrı kesici sayılabilir. Ardıç yağı kremi doğanın bir mucizesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanoğlunun tuzun dışında kullanmaya başladığı antiseptik bir özelliğe sahiptir. T Ardıç yağı kremi doğal ağrı kesici sayılabilir. Ardıç yağı kremi doğanın bir mucizesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanoğlunun tuzun dışında kullanmaya başladığı antiseptik bir özelliğe sahiptir. Türk ordusunun hekimleri yüzlerce yıl yaralı askerlerin tedavisi için kullanmışlardır. Ardıç yağı kremi aynı zamanda spor ve futbol müsabakalarında meydana gelen yaralanma ve ezilmeler için de kullanılır. Ardıç yağı kreminin Türk kültüründeki yeri oldukça büyüktür. Aynı zamanda ardıç yağı katran yapımında da kullanılır. Ardıç yağı kremi halen Akdeniz ve İç Anadolu'da hayvanların tedavisinde kullanılır. Ayrıca bahçedeki zararlı bakteri ve virüslerle mücadele de kullanılır. Ardıç ağacı, kremi, yağı, suyu buhari ile vücudumuz için oldukça etkili bir şifa kaynağıdır.

Ardıç yağı nasıl elde edilir

Ardıç kozalakları Eylül-Ekim ayında dalından koparılarak veya yere branda çarşaf serilerek silkelenir ve dikenleri temizlenmeye başlanır. 2 yıllık olgunlaşma süreleri vardır. Ardıç yağı yapımı, damıtma tekniği ile Ortadoğu ve Çine dayanır.

Ardıç yağı kremi ve ardıç yağı hangi hastalıklara iyi gelmektedir
 • Ardıç yağı kremi romatizmal hastalıklarda kullanılan en iyi tedavi yöntemlerinden birisidir. 
 • Ardıç yağı kremi bel ve boyun fıtığı ağrıları, eklem ağrıları ve kas ağrılarında romatizmal ağrılarda kullanılması tavsiye edilir. 
 • Ardıç yağı böbrek taşının düşürülmesinde de kullanılır. 
 • Ardıç yağı kremi, kan dolaşımı yavaş olan bireylerde kan dolaşımı hızını doğal yöntemler ile artırır. 
 • Toksik maddelerin ve ürik asidin vücuttan ve kandan arındırılmasını
 • Kanı temizler. 
 • Ardıç yağı sinüzite mücadelede çok faydalıdır.
 • Nefes darlığı çeken bireylerde nefes almada kolaylık sağlar. 
 • Sinüziti söktürür. Sinüslerin rahatlamasına yol açar.
 • Ardıç yağı gribe karşı en etkili yöntemlerdendir.
 • Ardıç yağı kremi saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. 
 • Ardıç yağı bağırsak parazitleri ile mücadele eder.
 • Çocukların diş etlerini güçlendirir.
 • Ani krampların engellenmesinde etkili olur. 
Ardıç Yağı Kremi
Ardıç yağı nasıl kullanılır

Ardıç yağı kremi vücutta bulunan açık yaraların üzerine damlatılarak kullanılır. Açık olan yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Ardıç yağı kremi sivilce ve egzama gibi birçok epidermal hastalıkların tedavisinde etkilidir. Ardıç yağı kreminin ağrılı bölgeye sürmeniz veya şekerin üzerine damlatarak oral yol ile emilimini sağlamanız etkili olacaktır. Ayrıca 3-5 damla ardıç yağını yarım bardak suya damlatarak da kullanabilirsiniz.
]]>
Ardıç Çiçeği https://www.ardic.gen.tr/ardic-cicegi.html Sun, 25 Nov 2018 20:20:24 +0000 Ardıç Çiçeği: Ardıç iğne yapraklı çalı formunda servigiller familyasında olan bir ağaç türüdür. Ardıç ağacı yer ayrımı yapmaz toprak seçimi yapmaz dağlık alanlarda rahatlıkla yetişir. Takriben 700-800 yıl ve d Ardıç Çiçeği: Ardıç iğne yapraklı çalı formunda servigiller familyasında olan bir ağaç türüdür. Ardıç ağacı yer ayrımı yapmaz toprak seçimi yapmaz dağlık alanlarda rahatlıkla yetişir. Takriben 700-800 yıl ve daha uzun yıllarda yaşayabilen ağaç türüdür. Ardıç ağacı kışın yapraklarını dökmez yaprakları hoş kokuludur, yapraklar körpe iken ince iğne şeklinde olgunluğa ulaştığında sert tığ şeklinde olur. İlkbaharda Mart, Nisan aylarında yaprakların koltuk altlarında fazla dikkat çekmeyen kozalak halinde olur. Erkek çiçekler kozalak halinde, 4-5 mm boyunda sarımtırak ve kahverengi olur. Dişi meyveye dönüşen çiçekleri ise  3-4 mm boyutunda açık sarı ve yeşil dişi çiçekler açar ve kasım, aralık aylarında meyve verir. Bu meyveler önceleri üzümsü yeşil sonra pembemsi eylül, ekim aylarında ise mor renge döner.

Ardıç ağacının kabuklarında bulunan reçinenin, ardıç meyvesinde bulunan vücut sağlığı için yararlı antiseptikler bulunduğu ve bu bütün vücut için yararlı etkisinin ardıç çiçeğinde de olduğunu bilmek lazım ardıç çiçeğini kaynatıp içmek vücut sağlığı için aynı etkiyi gösterdiğini bilmemiz gerekir.

Ardıç Çiçeği

Ardıç çiçeğinin faydaları:

Ardıç çiçeği ve meyvesi içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. 

 • Ardıç çiçeğinde bulunan antiseptik özelliği ile deri hastalıklarında ve birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Ardıç çiçeği ilkbahar aylarında toplayıp rutubetsiz yerde ve gölgede arada havalandırmak şartıyla kurutulur. Bu kurutulmuş çiçeklerden yapılan çayın vücut sağlığı için çok yararları vardır.
 • Ardıç çiçeği kış aylarında soğuk algınlığı için çok yararlıdır bu özelliği ise terletme etkisi olduğu içindir. Ardıç çiçeğini kaynatılmış bir bardak sıcak suya bir tutam ekleyin ve bardağın ağzını kapatıp 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenen çayı isteğe bağlı bal ekleyebilirsiniz günde 2-3 defa içebilirsiniz.
 • Ardıç çiçeği ve meyvesini kaynatıp içmek böbrekleri temizler, ödem söktürür, idrarı söktürür ve idrar yolu enfeksiyonunu önler. Vücudu kuvvetlendirir, mideyi rahatlatır ve mide sorunlarının giderilmesini sağlar, kan yapıcı etkisi vardır.

Saygılar.

]]>
Kırmızı Ardıç Kuşu https://www.ardic.gen.tr/kirmizi-ardic-kusu.html Mon, 26 Nov 2018 03:02:39 +0000 Kırmızı Ardıç Kuşu; karatavukgiller familyasından olan ötücü bir kuş türüdür. Göz kenarı üzerinde, kaş ve gaganın hizasında bıyığa benzer beyaz çizgili tüyler bulunur. Kanatlarının altı kırmızı renklidir. Boyu Kırmızı Ardıç Kuşu; karatavukgiller familyasından olan ötücü bir kuş türüdür. Göz kenarı üzerinde, kaş ve gaganın hizasında bıyığa benzer beyaz çizgili tüyler bulunur. Kanatlarının altı kırmızı renklidir. Boyu 19-23 santim arasında olup, birkaç yumurta bırakır, yaprak, ot ve dal kullanarak yaptığı yuvasının kenarlarını yosun ve tüylerle kapatır. Kırmızı yada Kızıl Ardıç Kuşu olarak bilinir. Ardıç kuşu özellikle Asya, Avrupa ve Amerika da birçok türü bulunan çok güzel öten bir kuştur. Genelde sırtı kahverengi, göğüsleri beyaz üstüne kara beneklidir. Benekleri göğüs kısmında sık çizgiler olarak fakat göğsünden kanatlarının altına indikçe incelir. Benekleri çizik şeklindedir. Gaga ve bacakları çok incedir. Ardıçlar içinde, en ince benekler kızıl ardıç kuşlarında olur. Ardıç kuşlarının kanatlan ve kuyruğu çok uzun değildir. Kırmızı ardıcı göz üzerinde bulunan sarı sürmesi ile gözaltında bulunan bıyığa benzer tüyünden ayrılabilir. Türkiye’nin orta ve batı kısımlarında yaşarlar. Diğer ardıç kuşlarla beraber karma gruplar halinde olabilir. Havaların çok soğuk olduğu zamanlarda şehir parklarına kadar inerler. 
 
Kırmızı Ardıç Kuşunun  Beslenmesi;

Genel olarak hayvan yada bitki besinleri ile beslenir. Çoğu zaman solucan ve böcek gibi en çok yediği yiyecekleri bulmak için yerde sıçrayarak dolaşır, bazı ardıç türler de bir ağaçta tüneyerek yerde gördüğü zaman avın üstüne suratle atlarlar. Avrupa da ve Türkiye'de bulunan kırmızı ardıç kuşu salyangozları yemek için, salyangozu gagasıyla tutup bir taşa çarpıp, kabuğunu kırarak yer 

Kırmızı Ardıç Kuşlarının Yaşam Şekilleri;

Kırmızı ardıç kuşu; bünyesinin zayıf olmasından dolayı, kutup bölgesi hariç, dünyanın her yerinde yaşamaktadır. Avrupa ve Asya kıtası Kırmızı Ardıç Kuşları bakımından daha zengindir. Kuzey Avrupa’da üreyen ve yazı burada geçiren bu kuşlar, kışları ise, Türkiye, İtalya ve Yunanistan gibi güney ülkelerine daha sıcak bölgelere göç eder. Ardıç kuşunun gelmesi baharın müjdecisi gibidir. Sonbaharda genel olarak Güneye doğru göç ederler. İlkbahar da ise Kuzeye giderler. Saatte 48 km uçabilen bu kuşlar, yırtıcı hayvanlardan bu şekilde daha hızlı kaçabilirler. Diğer kuş türlerine göre ardıç kuşları en çok 20-25 sene kadar yaşarlar.

Türkiye'de diğer türlere göre, ardıç kuşu dendiğinde, aslında ilk akla gelen bu kırmızı ardıç kuşudur. Genellikle ormanların içlerinde, çevresinde ya da açık yerlerde yaşar. Bu kuşların bazısı bahçe, çayır ve gölgesi olan ağaçların arasında da yaşarlar. Kuzeyde yaşayan türler, kış mevsimine doğru çok uzun yol kat ederek güneye doğru göç ederler. Ardıç Kuşlarının bütün türlerinin ötüşleri çok hoş ve melodi şeklindedir. Bazıları özellikle durgun, akıcı ve çan sesini benzeyen ötüşüyle dikkat çekicidir. Ardıç kuşları ile Ardıç ağacı ayrılmaz bir bağ olduğu düşünülebilinir. Ardıç kuşu bu meyveyi severek yiyor, Ardıç ağacı ise, kuş meyveyi yemediği takdirde nesli tükeniyor. Doğada bulunan en ilginç döngülerden biri de budur.
 Kırmızı Ardıç Kuşu
Kırmızı Ardıç Kuşlarının Üreme Şekilleri;

Ardıç  kuşları ilk bahar da çiftleşir, çanak biçimindeki yuvalarını genel olarak, çalı aralarına, ağaç dalları, ağaç kovuklarına, bazen de duvar çatlak arasına yaparlar. Dişi kuşlar yuvalarına beyaz veya mavi renkli bazı zaman üzeri benekli üç - altı adet civarında yumurta bırakır. Kırmızı Ardıç kuşları erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatar. Ana baba ardıçlar, yavrular iyice büyümeden yuvalarını terk etmezler.
]]>
Ardıç Ağacı https://www.ardic.gen.tr/ardic-agaci.html Mon, 26 Nov 2018 09:22:31 +0000 Ardıç ağacı, servigiller ailesinin bir üyesi olup, iğne yapraklı yapıları ile halk arasında bir benzetme ifadesi olarak kullanılmaktadır. Üreme şekilleri oldukça tuhaf olan ardıç ağaçları, belirli dönemlerde tohumlar Ardıç ağacı, servigiller ailesinin bir üyesi olup, iğne yapraklı yapıları ile halk arasında bir benzetme ifadesi olarak kullanılmaktadır. Üreme şekilleri oldukça tuhaf olan ardıç ağaçları, belirli dönemlerde tohumlarını yere dökerler. Bu tohumlar ardıç kuşları olarak bilinen kuşlar tarafından yenilip, sindirim kanalına gitmektedir. Sindirim sistemine giden bu tohumlar zamanla kabuk haline gelir. Bu kabuklanmadan sonra boşaltım sistemi ile dışarı atılır. Dışarı atılan tohumlar toprağa karışarak çimlenip, gelişmektedir. Yabani meyve ağaçlarından sayılan ardıç ağacı uzun yıllar insanlar  tarafından değer görmüştür. Değer görmesinin bir nedeni de şifa kaynağı olarak kabul edilmesidir.  Bilindiği gibi Orta Çağdaki en büyük hastalık veba idi. Bu sorunla başa çıkmanın yolunu ardıç kullanmakta buldular. Yine ilginç bir nokta da ardıç meyvesi yenildiğinde idrarın menekşe kokması Romalıların çokça kullanmasına neden olmuştur. Hatta o dönemlerde evlerin etrafına dikilen ardıçların insanları cadılardan koruduğu düşünülmekteydi. Yine Avrupa da yeni yapılan evlerin etrafına sağlık açısından fayda getireceği düşünüldüğü için ardıç ağaçları dikilmektedir. 

Ardıç Ağacı Özellikleri 

Dağlık alanlarda yetişebilen ardıç ağaçları geçmiş zamanlarda göçebe yaşayan halkların en çok tercih ettiği ve faydalandığı ağaç çeşididir. Ardıç ağacı dağlık, bataklık ve ormanlık alanlarda yetişmesi mümkün olan bir ağaçtır. Yayılma alanı geniş olan bu ağaç bazı yerlerde bodur ağaçlar iken bazı yerlerde boyları on metreyi geçmektedir. Bu ağaçların siyah meyveleri vardır. Bu meyveleri adları pek duyulmayan lir kuşları, ardıç kuşları ve toy kuşları tüketmektedir.  Ardıç ağacı jumipeus ağacı olarak da bilinirler. Bu ağacın birden fazla türü bulunmaktadır. Ardıç ağacının fidanı diğer ağaçlara nazaran daha geç gelişmektedir. Bir ardıç fidanının 1,5-2 metre arasına gelmesi için yılların geçmesi gerekmektedir. Ağaç haline gelmesi de uzun yıllar almaktadır. Ardıç ağacı kurak ve sert hava şartlarına oldukça dayanıklıdır. Bunun sebebi de sivri, iğneli ve oldukça sert olmasıdır. Bir başka nedeni ise bünyelerinde silisik asit barındırıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. İğne yapraklı ardıç ağaçları uzun yıllar yeşil kalabilirler. Ardıç ağaçlarının meyvesini eylül ve kasım ayları arasında dallarında görmek mümkündür. Bu meyveler toplanıp, temizlenirken zehirli olabilmeleri hasebiyle dikkatli olunmalıdır. Ayrıca tıpta kullanılan ardıç ağacı ile kara ardıç ağacı karıştırılmamalıdır. Kara ardıç zehirli olması dolayısıyla ardıç ağacından oldukça farklıdır.

Ardıç Ağacı

Ardıç Ağacı Faydaları:

 • İnsanların beden direncini arttırıp, zinde tutar.
 • İnsan bedeninde oluşan krampları düzeltir. 
 • Akciğerleri, bağırsakları, mideyi ve kanı temizleme özelliği vardır. 
 • Midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. 
 • Metabolizmayı çalıştırır. 
 • İyi idrar söktürme özelliği bulunmaktadır. 
 • Mikrop öldürücü özelliği de vardır.
 • Dallarından yapılan kremler cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 
 • Bu bitki terletici özelliği ile romatizmal hastalıklara ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Kansızlığa ve regl ağrılarına iyi gelir. Ayrıca kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
 • Kandaki şeker oranını düşürür.
 • Taze dalları zayıflamak için kullanılmaktadır. 
]]>
Ardıç Katranı Şampuanı https://www.ardic.gen.tr/ardic-katrani-sampuani.html Tue, 27 Nov 2018 00:55:23 +0000 Ardıç Katranı Şampuanı, Ardıç ağacından üretilen ardıç katranı, bir çok deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğal bir maddedir. Hariç olarak, deriye sürülerek kullanılmaktadır. Fakat Türkiye’de Ardıç Katranı Şampuanı, Ardıç ağacından üretilen ardıç katranı, bir çok deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğal bir maddedir. Hariç olarak, deriye sürülerek kullanılmaktadır. Fakat Türkiye’de Ardıç Katranı yerine daha çok Andız katranı, Çam katranı veyahut Sedir katranı daha yaygındır. Aynı zamanda Ardıç Katranı yağ, şampuan ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Ardıç katranı yağı egzama, saçkıran, kellik ve sedef gibi hastalıklarda kullanılır.

Ardıç Katranı Nelere Etki Eder

 • Ardıç Katranı şampuanı ve sabunu kullanıldığı zamanlarda saç dökülmesini ve kepeklenmeyi engeller.
 • Mantarı engeller.
 • Mantarlı ciltleri tedavi eder.
 • Cildin parlak ve canlı görülmesini sağlamaktadır.
 • Unutkanlığın tedavisinde kullanılabilir.
 • Uyuz hastalığını tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Antiseptik, tonik ve afrodizyak gibi etkileri vardır.
 • Sahip olduğu güzel kokudan dolayı, bulunduğu ortamın havasını değiltirebilir.
 • Parmak aralarında bulunan egzama ve yaraları tedavi eder.
 • Saçkıran hastalığının tedavisini sağlar.
 • Saç hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır.
 • Sivilce ve aknelerin geçirilmesini sağlamaktadır.
 • İltihaplı yaralara iyi gelir.
 • Yaklaşık 4 gram kadar kullanılan ardıç katranına yine yaklaşık 4 gram kadar bal eklenip karıştırılırsa ve göz için kullanılırsa gözün görüşünü keskinleştirici bir etki yaratır.
 • Sedef Hastalığında kullanılmaktadır.

Ardıç Katranı Şampuanı

Ardıç Katranı Şampuanı Ne İşe Yarar

Ardıç Katranı Şampuanı, zayıf, kepekli ve dökülen saçları tedavi etmek amaçlı kullanılmaktadır.Başlıca kullanıldığı hastalıklar özellikle kellik, egzama, saçkıran, bit düşmesi, uyuz ve sedef hastalığıdır.

Ardıç katranı şampuanı saç derisine ulaşarak, saçtaki kepek oluşumunu engellemeyi sağlamaktadır.  Saçlarında dökülme olan kişilere ardıç katranı şampuanı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü bu şampuan saçtaki dökülmeyi engelleyecek bir etkiye sahiptir.  Ciltte ortaya çıkan egzama, mantar gibi hastalıklara neden olan zararlı organizmalara karşı direnerek bu rahatsızlıkların tekrardan ortaya çıkmamasını sağlar.

Ardıç Katranı Şampuanı Zararları Var Mıdır

Ardıç katranı şampuanını herhangi bir böbrek rahatsızlığı olan kişiler ve hamile olan bayanlar kullanmamalıdırlar. Fazlasıyla yoğun kıvamda bulunan ardıç katranı şampuanı ciltte tahrişe neden olabilmektedir.

Ardıç Katranı Şampuanı Nasıl Kullanılmaktadır

Ardıç katranı şampuanı, banyo sırasında kullanılmaktadır. Banyo suyu veya buhar vasıtasıyla, masaj yapılarak kullanılır.

]]>
Mavi Ardıç https://www.ardic.gen.tr/mavi-ardic.html Tue, 27 Nov 2018 15:52:04 +0000 Mavi Ardıç Nedir Mavi ardıç İğne gibi ince ve uzun yapraklı, 2 ile 5 metre arasında boyu olan, hoş kokulu bir ağaçtır. Meyveleri kozalak şeklinde parlak siyahtır. Meyvelerine Ardıç tohumu denir. Birçok türü olan bu ağ Mavi Ardıç Nedir Mavi ardıç İğne gibi ince ve uzun yapraklı, 2 ile 5 metre arasında boyu olan, hoş kokulu bir ağaçtır. Meyveleri kozalak şeklinde parlak siyahtır. Meyvelerine Ardıç tohumu denir. Birçok türü olan bu ağacın meyvesi; kasım, aralık aylarında toplanarak kurutulur. Yaprağı iğne yapılı olup, çalı ve ağaç türündedir. Yaprağının rengi varyetelere göre değişkenlik gösterebilir. Çiçekleri yaprakların koltuğunda ya da sürgünlerin ucunda bulunur.

Mavi ardıç Nerelerde Yetişir: 

Hemen her ortamda yetişebilmekte olup, seçiciliği yoktur. Alkali ve asit topraklarda da gelişir, ancak dere ve çay kenarları, çakıllı veya kumlu topraklarda en iyi gelişmeyi sağlar. Serin iklimlerdeki lacivert renkli, dekoratif ibreli yaprakları ile peyzaj uygulamasında kullanılır. Yer örtücü bir yapıya sahiptir. Kuzeyden, orta Amerika’ya, Kuzey ve Doğu Afrika, Asya, ve Himalayalar’a kadar geniş alanlarda yetişme imkanı bulur. Mavi ardıçlar açık güneşli alan ile ve hafif toprağı severler. Yavaş büyürler. Hava şartlarına, donlara karşı dayanıklıdırlar. Bitki olan her toprak ta ve her ortama uyar. Işık ve  yarı gölgeli bitkidir. Yol kenarları için çok uygun bir kullanımı vardır. Son zamanlarda bu ağacın bazı türleri Cupressus ile aşılanıp, çeşitli boylarda ağaçlar elde edilip, yol kenarlarına dikilmiştir.

Mavi Ardıç’a Verilen Diğer İsimler:  

Mavi ardıca verilen diğer isimler ise şunlardır. Juniperus, Luniperus Communis, Ar’ar, Baie de Genevrier, Ephel

Mavi Ardıç’ın Bileşiminde Neler Vardır

Borneol, kamforu, terpineol, d-a pinen, juniperin, glikoz, Esans, a-felandren dipenten, sakkaroz, izoborneol, reçinemsi madde, sidrol, yünen ve diğer asitler.

Mavi Ardıç

 Mavi Ardıç’ın Faydaları :

 • Mavi ardıç ağacının yapraklarından merhem yapılıp, deri üzerine sürüldükten sonra ovulursa ciltteki hastalığa iyi gelir.
 • Ardıcın terletici bir etkisi olması dolayısıyla, soğuk algınlığı ve romatizmada kullanılır.
 • Kanda bulunan şekere etki ederek düşürür.
 • Regl ağrısını hafifletir. Kadınlarda oluşan beyaz akıntıyı durdurur.
 • Nefeste pis kokuları önler.
 • Kansızlığa etki eder.
 • İdrarı söktürür.
 • Meyveleri rendeledikten sonra sirke içine konup, biraz bekletilir. Sonra bir bezle alıp, alına sarılırsa baş ağrısına iyi gelir.
 • Taze meyveden elde edilen şurup içilirse öksürüğü keser.
 • Taze dallarından yapılan çay zayıflamak için kullanılabilir.
 • Kan temizliği yapar, bunu yapmak için 4 adet ardıç meyvesi yenir. Diğer günlerde her gün 1’er adet artırılarak buna 12 gün boyunca devam edilir. 12 günün sonunda, birer birer azaltma yapılarak 12 gün böyle devam edilirse, kirli kan temizlenir. 
 • Kullanımı; Hafif olarak dövülen meyvelerden 1 çorba kaşığı kadar, 400 ml. Ateş üzerinde kaynayan suya atıldıktan sonra su ateş üzerinden alınır. Demlenmesi için 2 saat bekletilir. Her gün 4 kere aç karnına içilir.

 Mavi Ardıcın Zararları

Böbrek hastası ve hamile bayanların kullanması tehlikelidir. En çok 6 hafta kullanılır. 

]]>
Ardıç Balı https://www.ardic.gen.tr/ardic-bali.html Tue, 27 Nov 2018 23:01:25 +0000 Ardıç Balı, Orta Çağda her derde deva olarak bilinen ardıcın yaprakları çam yaprağı gibidir. Yüzyıllardan bu yana kullanılan ardıç oldukça etkili bir besin takviyesidir. Bu faydalı besin aynı zamanda lezzetli tüketim m Ardıç Balı, Orta Çağda her derde deva olarak bilinen ardıcın yaprakları çam yaprağı gibidir. Yüzyıllardan bu yana kullanılan ardıç oldukça etkili bir besin takviyesidir. Bu faydalı besin aynı zamanda lezzetli tüketim maddesine dönüşebilir. Bu sebeple ardıç birçok farklı kullanım alternatifine sahip bir bitkidir. Bu inanç, ardıç meyvesine tarih boyunca değer verilmiştir. Çünkü bünyesinde bir çok şifayı barındırır. Ardıç balı, bitkinin meyvelerinin özünden elde edilen bir şerbettir. Yapımı için ilk ihtiyaç duyulan malzeme ardıç özüdür. Ardıç yaprakları dökülmeyen, oldukça ufak ve iğne şeklindedir. Ayrıca her zaman yeşil kalan bir ağaçtır. Özellikle dağlarda, taşlı ve kurak arazilerde yetişen bir bitkidir. Meyvelerine de ardıç tohumu ismi verilir. Ardıç meyveleri, sonbaharda toplanır ve gölgede kurutulur. Güçlü bir antiseptik olan ardıç, dallarından merhem yapılır ve ciltteki yaralara sürülmesi sonucunda iyileştirici özelliği bulunur. Kuvvetli bir C vitamini deposudur. Ardıç balı doğadan insanlara ulaşan mucizevi bir nitelikte olan bitkisel şerbettir. Dolayısıyla ardıç balı pek çok hastalığın tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Sağlık açısından alternatif tedavi olarak Orta Çağ zamanında Avrupa'nın birçok yerinde Veba çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalıktı. Bu zamanlarda hastalar için ardıç meyvesini çok fazla tüketerek kendilerine şifa aramışlardır. İçeriğindeki üzüm şekeri sayesinde, potasyum ve magnezyum açısından çok zengindir. İnsan vücuduna çeşitli yönde etkiler gösterir. Yani vücuttaki oksitlenme ve yenilenme sürecini hızlandırır. Karaciğerin antitoksit fonksiyonlarını destekler. Yanı sıra metabolik etki sağlar. En önemlisi kolay sindirilen değerli olan besleyici maddenin kaynağıdır.

Ardıç BalıArdıç Balı ve Kullanım Reçetesi; 

Ardıç meyvesinin yaprakları kaynatılır ve balla tatlandırılarak içilir. Yararları açısından mide ağrısı, gastrit, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ardıç balı için 40 gram ardıç tohumu ve bir litre suda kaynatılıp sabah akşam birer bardak içilir. Diğer bir tarifi ise, 20 gram ardıç tohumu veya yaprağı ile 20 gram biberiye, bir litre suda kaynatılır. Buna karışım bal ile tatlandırılıp içilmesi önerilir. Bu şekilde içilmeye devam edilirse, mideye uyarıcı etki sağlar. Ardıç yaprakları, nane ile beraber kaynatılır, bal ile tatlandırılıp, yemeklerden sonra birer çay bardağı içilmesi halinde hazmı kolaylaştırır. Ardıç balı, yetişkinler için günde iki defa olmak üzere su, çay veya süt içerisinde bir çorba kaşığı alabilirler. Çocuklar için de günde üç defa olmak üzere bir çay kaşığı alabilirler. Ayrıca iştah açıcı olarak kullanılmak üzere yemeklerden bir saat önce alınabilir. Ardıç, taze yaprakları ile çay yapımında da kullanılır. Hastalıklara iyi gelen ardıç, dallarından demlenen çayı ile düzenli kullanıldığı zaman zayıflamaya yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda ardıç tohumu terletici özelliğe sahiptir. Böylece vücudun daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur.
]]>
Ardıç Sabunu https://www.ardic.gen.tr/ardic-sabunu.html Wed, 28 Nov 2018 10:16:21 +0000 Ardıç sabunu, mükemmel kokusu ile insanları büyüyen bir özelliğe sahiptir. Bilindiği gibi ardıç bitkisi, normal hayatta da çok mükemmel bir şekilde kokar. Bu sabunun yapılışı sırasında doğal olarak ardıç  bitkinin koku Ardıç sabunu, mükemmel kokusu ile insanları büyüyen bir özelliğe sahiptir. Bilindiği gibi ardıç bitkisi, normal hayatta da çok mükemmel bir şekilde kokar. Bu sabunun yapılışı sırasında doğal olarak ardıç  bitkinin kokusu da sabuna verilir. Bu nedenle ardıç sabunu çok güzel kokmaktadır. Birçok şampuandan daha güzel kokan bu sabun, vermiş olduğu kokunun yanında insanlarda çok önemli faydalara neden olmaktadır. Birçok zaman banyo sabunu olarak kullanılan ardıç sabunu, günümüzde el sabunu olarak da elde edilebilmektedir. Ardıç sabunu birçok yerde bulabileceğimiz bir malzemedir. Fakat bu sabunun çok yaygın bir şekilde kullanılması ve insanlarda ciddi bir şekilde temin sıkıntısı yaşanması nedeniyle direk olarak birçok fabrika tarafından yapay olarak elde dilen kokular normal bir sabuna verilerek  sahte ardıç sabunları üretilmektedir. Bu sabunlar sadece ardıç kokusuyla etiler yapacağı için sizlerde daha farklı herhangi bir faydaya neden olmayacaktır. Eğer sizlerde bu sabundan gerçekten fayda görmek istiyorsanız bunun için tam olarak orijinal ardıç sabunu satan bir yer bulmanız gerekecektir. Aslında birçok küçük dükkan orijinal ardıç sabunu satmaktadır. Bunun için daha çok küçük dükkanlara yönelebilirsiniz. Ardıç sabununun farklı renkleri bulunmaktadır. Normlarda yeşil bir rengi olan bu sabuna, insan vücuduna herhangi bir zararlı olmayan renklendirici maddeler kullanılarak farklı renkteki ardıç sabunları elde edilmektedir. 

Ardıç sabunu özellikleri ve faydaları:
 • Ardıç sabunu insanlarda birçok hastalığın ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu hastalıklar arasında insanlarda sık sık meydana gelen sedef hastalığı yer almaktadır. Kimi zaman yüz bölgesinde kimi zaman vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen sedef hastalıkları için ardıç sabunu düzenli olarak kullanılabilir. 
 • Günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu olan saçta kepeklenme, birçok şampuanın kullanılmasına rağmen ortadan kalkmamaktadır. Bu durumlarda ardıç sabunu kullanarak bu problemleri kalıcı olarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için en az 6 ay kadar bu sabunu kullanmanız gerekecektir. 
 • Saç dökülmesi de bir o kadar insanlarda sorun olmuştur. Özellikle erkeklerde daha fazla meydana gelen bu durum ardıç sabunuyla biraz daha azaltılabilir. Bunun için de yine en az 6 ay kadar bu sabunu kullanmanız gerekir. 
 • Ciltte meydana gelen egzama, mantar ve buna benzer birçok hastalığın ortadan kalkması için sürekli olarak ardıç sabunu kullanabilirsiniz. Bu sabunun bol bol kullanılması durumunda daha ilk günlerden sonra bile etkileri görebilirsiniz. 
 • İnsan vücudunda oluşan zararlı organizmaların ortadan kalkmasını sağlayan bu sabun, bu konuda birçok sabundan çok daha olumlu etkiler yapmaktadır. Çünkü bu sabun tamamen doğalken diğer sabunlar içerisinde birçok farklı kimyasal barındırırlar. 
 • Son olarak bu sabunun önemli bir faydası da özellikle gençlerde meydana gelen sivilce ve siyah nokta problemleridir. Oldukça doğal ve saf olan ardıç sabunu insanlarda siyah nokta oluşumunun önüne geçerek gözenekleri açar. Bu sayede sivilce oluşumları engellenmiş olur. 
Ardıç SabunuArdıç sabunu direk olarak ardıç bitkisinden çıkarılan katrandan yapılmaktadır. Ardıç ağacından çıkarılan katranın yağıyla yapılan bu mükemmel sabun, başta kellik olmak üzere yukarıdaki faydaları sağlamaktadır. Tabi ki her insanda aynı etkileri göstermeyen bu sabun, kişiye göre farklı etkiler meydana getirebilir. Ardıç sabununun kullanım tavsiyesi tabi ki banyodur. Ardıç sabunu banyoda saçlar da dahil tüm vücutta kullanıldığı zaman meydana getirmiş olduğu o mükemmel etki hemen ortaya çıkacaktır. Bu sabunu kullanırken bol bol masaj yapmaya çalışın. Sabunla cilde yapmış olduğunuz masaj, çok olumlu etkiler yapacaktır. 
]]>
Ardıç Sirkesi https://www.ardic.gen.tr/ardic-sirkesi.html Thu, 29 Nov 2018 00:29:29 +0000 Ardıç sirkesi, Küçük meyveleri olan ardıç ağacı güneşli yerleri sever toprak seçmeyen ardıç ağacı kurak topraklarda bile derinlere kök salarak suyu bulma özelliği ile tanınır. Bu ağacın bir çok çeşidi bulunur. Uzun ve Ardıç sirkesi, Küçük meyveleri olan ardıç ağacı güneşli yerleri sever toprak seçmeyen ardıç ağacı kurak topraklarda bile derinlere kök salarak suyu bulma özelliği ile tanınır. Bu ağacın bir çok çeşidi bulunur. Uzun ve sivri yaprakları güzel kokuludur. Parlak kozalak şeklinde bulunan meyveleri kış aylarında toplanarak ardıç sirkesi yapımında kullanılır. Ardıç sirkesi eski zamanlarda vebadan korunmak amacıyla kullanılırmış. Veba salgını sırasında yanlarında taşıdıkları ardıç sirkesini ara ara koklayarak vebadan korunulduğu gibi tedavi amaçlı kişi arasında bulunan ateşe de damlatırlarmış.

Ardıç sirkesi yapılışı için gerekli malzemeler
 • Bir avuç ardıç üzümü,
 • Bir avuç deniz tuzu,
 • 2 Litre kuvvetli beyaz yada kırmızı üzüm sirkesi,
 • 3 baş ufak doğranmış sarımsak,
 • Bir avuç sedef otu yaprağı,
 • 30 gram dövülmüş karanfil,
 • 45 gram doğranmış melekotu kökü.
Yapılışı: Geniş bir kap içerisinde bütün malzemeler karıştırılır bu karışım cam bir kabın içerisinde en az 15 gün güneşte dinlendirilir. Dinlenen bu karışım süzüldükten sonra isteğe göre lezzet vermek amaçlı veya içerisindeki gazı yok edici olarak ahududu eklenebilir. Serin bir yerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilir. Ardıç sirkesi grip ve salgınlarda çok etkili bir sirkedir. Sabahları bir yudum içilebildiği gibi arada sırada ellere sürülerek buruna da çekildiği durumlarda hastalık önlenir. Hastalık hissedildiği zaman 2 yemek kaşığı içmek ve ağrıyan yerlere bununla masaj yapmak gerekir. Masaj yaptığınız bez pamuk gibi şeyleri ateş de yakarak içerisindeki zehirleri yok etmeniz gerekir. 

Ardıç SirkesiArdıç sirkesi faydaları
 • Romatizma: Ardıç sirkesi terletici bir bitki olduğundan dolayı romatizma ve soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Adet ağrıları: Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı kesen ardıç sirkesi ay başı ağrılarını da geçirmeye yardımcı olur. 
 • Cilt hastalıkları: Dallarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulur ise cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. 
 • Baş ağrıları: Ardıç sirkesi bir beze dökülüp alın üzerine serilir ise baş ağrılarına iyi gelir. 
 • Kan temizler: Ardıç sirkesinin ve meyvesinin kanı temizleme özelliği olduğu bilinmektedir. Her sabah 4 tane ardıç meyvesi yemek ve 12 gün buna devam etmek kanın temizlenmesine yardımcı olur ve ayrıca kandaki şeker miktarını düşürür kansızlığa iyi gelir ve idrar söktürücü özelliği vardır. 
Ardıç sirkesi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta böbrek hastalarının ve hamilelerin kullanmamasıdır. Ardıç sirkesi kullanan kişilerin 6 haftadan uzun süreli kullanmaları uygun değildir. 
]]>
Ardıç Faydaları https://www.ardic.gen.tr/ardic-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 01:46:32 +0000 Ardıç Faydaları, iğne yapraklı bir ağaç çeşidi olan ardıç; servigiller ailesindendir. Çoğumuzun bilmediği ilginç bir türeme biçimi vardır. Yere dökülen ardıç tohumlarını yiyen ardıç kuşları; bu tohumları sindirim s Ardıç Faydaları, iğne yapraklı bir ağaç çeşidi olan ardıç; servigiller ailesindendir. Çoğumuzun bilmediği ilginç bir türeme biçimi vardır. Yere dökülen ardıç tohumlarını yiyen ardıç kuşları; bu tohumları sindirim sisteminde işler ve tohumlar kabuklanarak kuştan dışkı yolu ile toprağa düşer.Bu yolla çimlenip ardıç fidanı filizlenir. Bu nedenle ardıç kuşları, adını ardıç ağacından almıştır. İçeriğinde birçok şifa bulunan ardıç meyvesi, Orta Çağ' dan beri yabani meyveler içinde en fazla değer verilen olmuştur. Eski tarihlerden bu yana ardıcın, insanları "veba" gibi önemli hastalıklardan koruduğuna inanılmıştır ve birçok yerde evlerin etrafına ardıç dikilmiştir.

Ovalar, bataklıklar ve orman gibi dağlık alanları seven ardıç; çok geniş bir yetişme alanına sahiptir. Diğer ağaçlara nazaran büyüme şekli biraz daha yavaştır. Siyah meyvesi olan ardıç, 10 metreye kadar uzayabilir. Bünyesinde silisik asit bulunması ve sert-iğneli yapısı zor iklim şartlarında bile rahatça yetişebilmesini sağlar. Bu yüzden yaz-kış yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür. Ülkemizde çok sayıda ardıç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar gerek yemeklerde gerekse ilaç ve esans üretiminde kullanılmaktadır.

Ardıç FaydalarıArdıç Faydaları:
 • Ardıç, romatizma hastalıklarında, çarpma ve burkulma gibi kazalarda ağrı kesici özelliği olması faydaları arasındadır. Hareket kabiliyetini arttıran ardıç, bu tip rahatsızlıklar temel kullanım alanıdır. Vücutta meydana gelen herhangi bir kramp ta rahatlamayı sağlar. 
 • Yemişlerinde bulunan C vitamini, diş etlerini güçlendirir ve kötü kokan nefesi yok eder.
 • Güçlü bir idrar sökücü olan ardıç; soğuk algınlığı ve kalp yetmezliği gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır.
 • Antiseptik özelliği sayesinde, selilüt gibi haricen deri rahatsızlıklarında faydalanabileğiniz bir bitkidir.
 • Vücut direncini yükselterek zinde kalmanıza katkıda bulunur.
 • Akciğer ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlarını tedavi etmede yardımcı olur ve midenin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca hazımsızlığı giderip gaz sancılarını rahatlatıcı olması, ardıcın faydaları arasındadır.
 • Bayanlarda adet düzensizliğine, adet sancılarına ve beyaz akıntı sorununa da çözüm olabilmektedir.
 • Taze yapraklarından yapacağınız çay fazla kilolarınıza, yemişlerini ezerek elde edeceğiniz şurup ise öksürük probleminize iyi gelmektedir.
Hem meyvesi, hem tohumları, hem de yaprakları oldukça yararlı olan ardıç faydaları bu kadar çoktur. Fakat; hamilelerin ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Ayrıca 6 aydan fazla kullanım süresi uzatılmamalıdır.
]]>
Ardıç Katranı Yağı https://www.ardic.gen.tr/ardic-katrani-yagi.html Thu, 29 Nov 2018 20:11:11 +0000 Ardıç Katranı Yağı, Ardıç ağacından elde edilen bitkisel bir yağ türüdür. Pek çok hastalığa iyi gelmekle beraber en belirgin faydası cilt ve deride meydana gelen hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Ardıç genelli Ardıç Katranı Yağı, Ardıç ağacından elde edilen bitkisel bir yağ türüdür. Pek çok hastalığa iyi gelmekle beraber en belirgin faydası cilt ve deride meydana gelen hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Ardıç genellikle boş arsalarda veya İç Anadolu bölgesinde kırsal alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Çok fazla suya ihtiyaç duymamaktadır. 

Ardıç Katran Yağı Nasıl Elde Edilir

Ardıç ağacından ardıcın tohumları toplanır. Ardından bu tohumlar öğütülür ve suda kaynatılır ve ardıç katranı ortaya çıkar. Ardıç katran yağı elde edilerek şişelere doldurulur ve genelde aktarlarda (baharatçı) satışa sunulur. 

Ardıç Katranı YağıArdıç Katran Yağı Ne İşe Yarar
 • Öncelikle ardıç katran yağı cilde çok yararlıdır. Bu nedenle ciltte bulunan kızarıklık, egzama, uyuz ve sedef hastalığı olanlar için mutlaka tavsiye edilir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız bir pamuğa bir kaç damla ardıç katranı yağı damlatarak cildinize nazikçe uygulayın ve cildin emmesi için bekleyin. Yaralı bölgede bulunan bakterilerin de yok edilmesine aktiftir. 
 • Saç bakımı ve güzelliğinde de ardıç katranı yağı son derece önemlidir. Saçta ve saç diplerinde oluşan sorunlarda, kepeklenmede, saç dökülmelerinde ve yıpranan saç uçlarının onarılmasında yararlıdır. Dilerseniz birkaç damla şampuana ekleyebilirsiniz. Dilerseniz banyodan önce masaj yaparak saçlarınıza sürüp 2 saat sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Haftada iki ya da üç kez uygulamanız yeterli olacaktır. 
 • Ardıç katran yağı unutkanlığa da iyi gelir. Unutkanlık sorunu yaşıyorsanız biraz salatanıza damlatın ya da bir çay kaşığı kadar içebilirsiniz. 
 • Ardıç katran yağı ağız kokusuna da iyi gelmektedir. Diş fırçanızı ardıç katran yağına batırıp dişlerinizi ununla fırçalayabilirsiniz. Böylece ağız kokusunu giderecektir. Fakat biraz mide bulandırıcı olabilir. Bu nedenle aç karına bunu yapmayınız. 
 • Ardıç katranı yağı damar sertleşmesi ve kramplarda da yararlıdır. Bu tür sorunlar yaşadığınızda rahatsız olduğunuz bölüme ardıç katran yağı damlatarak masaj yapabilirsiniz. 
 • Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri yüze uygulama esnasında yüzdeki tüyleri aktifleştirebilir. Bu nedenle yüze uygulamanız pek tavsiye edilmemektedir. 
 • Tırnakların güçlenmesi ve sertleşmesinde de ardıç katranı yağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarda on beş dakika bekletebilirsiniz. 
 • Eğer evcil hayvan besliyorsanız, uyuza iyi geldiği bilinen ardıç katranı yağını uygulayabilirsiniz. fakat bu tek başına tedavi edici olmamaktadır. Bu nedenle veterinere danışmayı unutmayınız. Bitkisel çözümler ilaçlara oranla daha zararsız ve ekonomik olduğundan doğadan bolca yararlanmalısınız. Ardıç katran yağı ise bunlardan sadece bir tanesidir.
]]>
Ardıç Yağı https://www.ardic.gen.tr/ardic-yagi.html Fri, 30 Nov 2018 08:46:59 +0000 Ardıç yağı, belki birçok kişinin ismini çok sık duymuş olduğu bir maddedir. Adından da anlaşılabileceği gibi bir bitkiden elde edilmekte olan bu yağ, ülkemizde de ardıç bitkisinin bulunmasına bağlı olarak çok yaygın bir Ardıç yağı, belki birçok kişinin ismini çok sık duymuş olduğu bir maddedir. Adından da anlaşılabileceği gibi bir bitkiden elde edilmekte olan bu yağ, ülkemizde de ardıç bitkisinin bulunmasına bağlı olarak çok yaygın bir şekilde üretilmektedir. Bilindiği gibi bir çam bitkisi olan ardıç otu, farklı işlemlerden geçirilerek yağının elde edilmesi ile birçok farklı faydalarından yararlanılabilmektedir. Ardıç yağı, günümüzde çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyecek olan bu yağ, özellikle bitkisel tedavi amacıyla çok fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Ardıç yağı, aslında çok kolay bir şekilde temin edilebilecek bir yağdır. Bu yağı kendi yöntemlerinizle yapmak yerine hazır olarak satılmakta olan ardıç yağından alabilirsiniz. Bu yağ direk olarak soğuk pres yöntemleriyle elde edilerek satışa sunulur. İnsan vücudunda a'dan z'ye kadar birçok fayda sağlayan bu yağı, 12 yaşından büyük 70 yaşından küçük olan herkeste kullanabilirsiniz. Fakat bazı insanlarda olduğu gibi bazı özel hastalıkları olan insanlarda ardıç yağı kullanılmadan önce kesinlikle uzman bir doktora göründükten sonra kullanılmalıdır. Çünkü bu yağ, insanlarda her ne kadar olumlu etkiler ortaya çıkarsa bile aslında bazı insanlarda ciddi olarak yan etkilerin oluşmasına neden olur. Eğer sizlerde de herhangi bir alerji rahatsızlığı varsa bu yağdan doktorunuzla görüşene kadar uzak durmanız gerekmektedir. Olası bir yan etki durumunda ise yine doktorunuza görünmeniz sağlığınız açısında büyük önem taşır. Özellikle yaşı küçük olan insanlarda alerjik etkiler ortaya çıkma ihtimali biraz daha fazladır. Bunun için bu kişilere biraz daha dikkate edilmesi gerekir.

Ardıç yağının kullanıldığı yerler ve faydaları:

Sinüzit: Ardıç yağının en büyük faydalarında bir tanesi sinüzit rahatsızlığıdır. İnsanlarda çok şiddetli baş ağrılarına neden olarak ve aynı zamanda insanlarda sinirlilik haline, hastalık haline neden olan sinüzit hastalığı için ardıç yağı kullanabilirsiniz. 

Romatizma: Günümüzde ardıç yağının en çok kullanım nedeni tıbbi olarak insanlarda herhangi bir net tedavisi olmayan romatizma hastalıklarıdır. Eğer sizlerde de romatizma ağrıları meydana geliyorsa bu durumlarda ardıç yağı kullanarak olumlu etkiler görebilirsiniz. 

Mesane ve idrar yolu iltihapları: Ardıç yağı, ağız yolu ile düzenli bir şekilde kullanıldığında idrar yollarında oluşmuş olan ve hatta ilerleyerek mesaneye gelmiş olan iltihapların ortadan kaldırılmasında çok önemli etkiler yapar. Bunun için ardıç yağını düzenli olarak kullanın.

Bronşit: Bronşit hastalığı olan insanlarda da yine ağız yoluyla ya da burun yoluyla ardıç yağı kullanılmalıdır. 

Öksürük: Ağız yoluyla ve burun yoluyla kullanılan ardıç yağı, direk olarak öksürüğün kesilmesini sağlamaktadır. Fakat bilinmelidir ki her öksürük için aynı etki görülmeyebilir. 

Cilt hastalıkları: Ardıç yapının romatizma rahatsızlıklarından sonra en fazla kullanıldığı alan cilt hastalıklarıdır. Direk cilde uygulanabilen ardıç yağı cilt hastalıklarının birçoğunda olumlu etkiler gösterebilmektedir. 

Adet sancısı: Kadınlarda her ay meydana gelen bu durumlarda bazı kadınlar yerinde bile duramamaktadır. Bu gibi durumlarda adet ağrılarının giderilmesi için ağız yoluyla adet dönemi boyunca kullanılabilir. 
Bunların yanı sıra, insanlarda; şeker hastalığı, hazımsızlık, gaz sıkışması, ödem, yüksek ateş, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, burun tıkanıklığı, vücutta birikmiş olan toksit maddelerin atılması gibi durumlarda ardıç yağı kullanılabilir. 

Ardıç YağıArdıç yağı nasıl kullanılır

Ardıç yağı insanlarda üç farklı şekilde kullanı]]> Ardıç Yaprağı https://www.ardic.gen.tr/ardic-yapragi.html Fri, 30 Nov 2018 17:31:11 +0000 Ardıç yaprağı:  mucizevi şifalı bitkilerden birisi olup birçok hastalığa çare olmaktadır. İğne yapraklı bir bitki olup genellikle kırsal yerlerde yetişmektedirler. Ardıç ağacının yetişmesi çok farklı bir sistemde ilerl Ardıç yaprağı:  mucizevi şifalı bitkilerden birisi olup birçok hastalığa çare olmaktadır. İğne yapraklı bir bitki olup genellikle kırsal yerlerde yetişmektedirler. Ardıç ağacının yetişmesi çok farklı bir sistemde ilerlemektedir. Ardıç ağaçlarının tohumları yere döküldüğünde oradan tohumlar patlayıp yeni ağaçlar çıkmaz. Ardıç kuşu bu tohumları yedikten sonra sindirim sisteminde ardıç ağaçlarının tohumları açılır ve toprağa düştüğünde ise yeşermeye başlamaktadır. Isırgan otu ve kekik ile karıştırılıp çayı içilirse kan temizleyici özelliğe sahiptir.

Ardıç yaprağının faydaları:
 • Hazım kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Ardıç yaprağını bir tutam nane ile karıştırarak 5 dakika kaynatılır. Eğer tadı kötü gelirse bal ile karıştırılır. Yemeklerden sonra 1 çay bardağı içilir.
 • Gastrit ve mide ağrısına iyi gelir. Ardıç yaprakları çay olarak içilmeye devam edilirse (istenildiğin de bal ile tatlandırılabilir.) çeşitli mide rahatsızlıklarını iyileştirici özelliğe sahiptir. 
 • Siyah ardıç meyvesi ve yaprakları kaynatılıp saçlar bu su ile yıkanırsa saçların dökülmesini önler ve saç derisini güçlendirir.
 • Bal ile tatlandırılıp içildiğinde bronşit, astım,verem,zatürre gibi rahatsızlıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Ardıç yaprakları ağızda çiğnendiğinde ağız kokusunu önleme özelliğine sahiptir.
 • Ardıç yaprakları zeytinyağı ile karıştırılıp bu çayı içmeye devam edilirse seker düşürücü özelliğe sahiptir.
 • Ardıç yaprakları ile yapılan gargara boğaz iltihabının da iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Romatizma ağrılara iyi gelmektedir.
 • Ardıç yaprakları ile yapılan çaylar oldukça yüksek vitamin değerine sahiptir. Sürekli tüketildiğinde yorgunluğu alır, yaşlılığı engeller, hayat enerjisi verir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Adet düzeni sağlar, adet ağrılarını dindirir
 • Vücuda serinlik ve ferahlık hissi verir.
 • Vücuttaki toksinleri temizler.
Ardıç YaprağıArdıç yaprağı çayı,

Birçok tedavi özelliği olduğunu görüyoruz.  Fakat insanların bünyesi çok farklı olabildiği için kullanmadan önce muhakkak hekime danışılması gerekmektedir. Çünkü birisine iyi gelen bu çay başka birisinde alerjik yönde rahatsızlık oluşturabilmektedir. Özellikle hamile bayanların kullanmadan önce iyice araştırması gerekmektedir. 
]]>
Ardıç Çeşitleri https://www.ardic.gen.tr/ardic-cesitleri.html Sat, 01 Dec 2018 16:18:32 +0000 Ardıç çeşitleri, ardıç iğne yapraklı ağaç ve çalı formasyonundaki toksonların ortak adına denir. Çoğalması için başka türlere bağlı olabilmektedir. Kışın yapraklarını dökmeyen daima yeşil kalan ağaçlardandır. Ya Ardıç çeşitleri, ardıç iğne yapraklı ağaç ve çalı formasyonundaki toksonların ortak adına denir. Çoğalması için başka türlere bağlı olabilmektedir. Kışın yapraklarını dökmeyen daima yeşil kalan ağaçlardandır. Yaprakları küçük veya iğne şeklindedir. Ardıç tohumları yere dökülür ve bu tohumlar ardıç kuşunun yemesiyle çimlenmeye başlar. Ardıç kuşunun ardıç ağacının tohumlarını sindirmeye başlamasıyla, ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Kuşun dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar kolayca çimlenir. Ve böylece ardıç ağacı ve türleri oluşmaya başlar. Ardıç türleri kozalakların büyüklüğüne, rengine ve özellikle her kozalağın içerisinde bulunan tohum sayısına göre birbirinden ayırt edilebilir. Bütün kuzey yarımkürede yetişen 60 türü vardır. Türkiye'de ise 8 ardıç çeşitleri yetişmektedir. 

Katran Ağacı: Trakya ve Anadolu'da yaygındır. Çalı ve küçük bir ağaç şeklindedir. Yaprakları üçlü ve batıcıdır. Kozalakları kırmızımsı olup iki tohumludur. Dallarından cilt hastalıklarında kullanılan bitkisel ilaçlar elde edilmektedir.

Adi Ardıç: Memleketimizde Trakya bölgesinde tesadüf edilen çalımsı veya küçük ağaçlardandır ve yaprakları batıcıdır. Kozalakları mavimsi siyah renkli, üç tohumludur. İdrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Ardıç ağacının üzümsü kozalaklarını içki sanayiinde yan ürun olarak yararlanılmaktadır. Ayrıca odunu tornacılıkta kullanılmaktadır.

Bodur Ardıç: Memleketimizin dağlarında özellikle Kuzey Anadolu Dağlarında geniş toplulukları olştururlar. Kozalakların rengi mavimsi siyahtır. Yenir ve idrar sökücü özellikte kullanılmaktadır.

Kokar Ardıç: Doğu Akdeniz bölgesi ağacıdır. Türkiye'nin dağlık yerlerinde yetişir. Sürgünleri dört köşelidir ve mavimsi siyah renktedirler. Yaprakları ezildiği zaman fena kokuludur.

Yüksek Ardıç: Türkiye'nin dağlık bölgekerinde yetişir. Dört köşeli sürgünlerden oluşmamaktadırlar. Kozalakları mavimsi siyah renkli, 4-6 tohumludur.

Finike Ardıcı: Batı ve Güney Anadolu'da yetişen çalımsı, bodur ağaçlardandır. Kozalakları kızılımsı kahverengidirler ve tohum sayısı 4 ve 9 arasında değişme göstermektedir.

Ardıç ÇeşitleriBüyük Kozalaklı Ardıç: Çalımsı ve 5-6 metre boylarında, dalları yukarıya yönelen bir ardıç çeşitleridir. Akdeniz bitkisidir. Kozalakları iridir. Tazeyken mavimsi bir görüntüye sahiptir. Olgunlaştıkça kırmızımsı kahverengi bir hal alır. Aydın ve İzmirF çevrelerinde doğal olarak  bulunur.
]]>
Ardıç Yağı Sinüzit https://www.ardic.gen.tr/ardic-yagi-sinuzit.html Sat, 01 Dec 2018 17:39:31 +0000 Ardıç Yağı Sinüzit, sinüzit özellikle her kişi açısından çok zor olan bir hastalıktır. Çünkü sinüzit hastalığı soğuk havayı sevmez, ufacık bir üşütme sonrasında hemen kendisini göstermektedir. Sinüzit hastalığı Ardıç Yağı Sinüzit, sinüzit özellikle her kişi açısından çok zor olan bir hastalıktır. Çünkü sinüzit hastalığı soğuk havayı sevmez, ufacık bir üşütme sonrasında hemen kendisini göstermektedir. Sinüzit hastalığının en yaygın belirtisi hemen kişinin burnunun tıkanması ve baş ağrıları bazen dayanılmaz olabilmektedir. Sinüzitten dolayı tıkanmış olan burnu açmak için çabalarınız bazen boşa çıkabilmektedir. Çaresiz kalındığı bu durumda ardıç yağı oldukça faydalı olmaktadır. Çünkü ardıç yağı burundan teneffüs edilmesi ile tıkalı olan burnun kolaylıkla açılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca tıkanmış olan sinüsleri açarak boşaltıyor ve mevcut olan iltihabın daha hızlı olarak sökülmesinde etkili olmaktadır. Özellikle ardıç yağı sinüslerin boşalttığı için kişinin rahatlamasını ve rahat nefes almasını sağlarken, buna bağlı olarak meydana gelen baş ağrısı da sona ermektedir. Sinüzit rahatsızlığında kullanılan ardıç yağı mutlaka burundan teneffüs edilerek kullanılmalıdır. Ancak burundan teneffüs dışında dahilen alınması da vücutta mevcut olan iltihabın sökülmesinde oldukça büyük bir etki yaratmaktadır. 

Ardıç Yağı SinüzitArdıç Yağı Sinüzit İçin Nasıl Kullanılmalıdır, Faydaları Nelerdir,

Rahatsızlığında uzun süreli olarak kullanılmamalıdır. Ardıç yağı özellikle 4 ile 6 hafta düzenli olarak kullanıldıktan sonra mutlaka bir kaç hafta ara verilmelidir. Ayrıca böbrek hastalarında ve hamilelerde ardıç yağı kesinlikle kullanmamalıdır. Ardıç yağının dahilen kullanım şekli, bir kesme şekerin üzerine 5 ya da 6 damla ardıç yağını damlatarak dilinizin üzerine koyun ve yavaş bir şekilde emilimini sağlayın. Bunun dışında suyun içerisine aynı miktarda ardıç yağını damlatarak da içilebilir. İki tane küçük pamuğa ardıç yağından damlatın ve burun deliklerine yerleştirin. her nefes aldığınızda pamuktan süzülen havayı 15 ile 20 dakika teneffüs edin. Ardıç yağı sinüzit hastalığı dışında eğer vücuttaki iltihabı sökmesi için kullanılacak ise, mutlaka belirtilen miktarda kullanılmasına özen gösterilmeli ve fazla kullanılmamalıdır. Ardıç yağı vücuttaki kanın temizlenmesinde oldukça faydalı olan bir bitkinin yağıdır. Özellikle kanda bulunan zehirli maddelerin kolaylıkla dışarıya atılmasında büyük yarar sağlamaktadır. Ayrıca kan yolu ile oluşabilecek hastalıkları da büyük ölçüde engellemektedir. Bunların dışında ardıç yağı kansızlık sorununa da iyi gelmektedir. Ardıç yağı iltihapları sökme özelliği, vücuttaki toksinlerin temizlenmesi, tıkanıklıkları açarak temizlediği için çoğunlukla arındırıcı olan bitkisel kürlerin arasında yer almaktadır. 
]]>
Ardıç Çayı https://www.ardic.gen.tr/ardic-cayi.html Sun, 02 Dec 2018 14:34:24 +0000 Ardıç Çayı, faydalarından eski zamanlarda Kuzey Amerika yerlileri, İskitler, Romalılar ve Vikingler yararlanmışlardır. Ardıç çayının içermiş olduğu çok sayıda esansiyel yağlar sayesinde kendine özgü tadı ve kok

Ardıç Çayı, faydalarından eski zamanlarda Kuzey Amerika yerlileri, İskitler, Romalılar ve Vikingler yararlanmışlardır. Ardıç çayının içermiş olduğu çok sayıda esansiyel yağlar sayesinde kendine özgü tadı ve kokusu vardır. Ayrıca ardıç çayı birçok vitamin içerdiğinden dolayı da yaşlanma sürecini geciktirir, hayat enerjisini geri kazandırır, genel sağlığı iyileştirir ve kolesterolü düşürür. Ardıç (Juniperus communis) servigiller familyasından olan iğne yapraklı bir ağaç çeşididir. Ardıç bitkisinin mavi renkli sulu meyveye benzeyen kozalakları bulunmaktadır. Bu bitkinin Ana Vatanı Kuzey Amerika olarak bilinmektedir. Şifa amaçlı ardıç ağacının tüm kısımları kullanılır. Ardıç kozalakları eylül sonu ile ekim ayında sabahın erken saatlerinde açık ve kuru havalarda toplanmaktadır. Alternatif tıp alanında kullanılan ardıç bitkisinden yapılan ardıç çayı yağı, ardıç yağı tentürler, alkollü ekstraktlar ve esans kullanılmaktadır. Ardıç bitkisinden hazırlanan ilaçların kullanım kapsamı oldukça geniştir. Bu tip ilaçlar genitoüriner, akut solunum yolu hastalıkları, böbrek hastalıkları,     iltihaplı hastalıklar ve antiscorbutic olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki ilaçları haricen uyuz, romatizmal ağrılar, radikülit, egzama, poliartrit ve çeşitli sebeplere bağlı dermatit hastalıkları, bir ağrı kesici ve rahatlatıcı olarak da kullanılır. Eski çağlarda özellikle de salgın hastalıkların baş gösterdiği dönemlerde evlerde dezenfekte amaçlı tüten ardıç dalları ile tütsüleme yapılırdı. Bir gün içerisinde bir hektar alan üstünde ardıç ormanları, yaklaşık otuz litre civarında şifalı uçucu maddeler üretmektedir. Bu oran bütün bir şehri virüs ile mikroplardan arındırmaya yeterlidir. Eski zamanlardan beri zatürre, bronşit, tüberküloz hastaları ve astımı iyileştirmek için ardıç ormanlarına giderler. 

Ardıç Çayının Kimyasal Bileşimi

Sakaroz, esans, izoborneol, glikoz, sidrol, juniperin, borneol, kamforu, dipenten, d-a pinen, yünen, reçinemsi madde, a-felandren ve çeşitli birçok asitler ve benzeri

Ardıç Çayının Özellikleri

İdrara söktürücü, sudofifik, diüretik, mide kuvvetlendirici, terletici, stomaşik, mikrop öldürücü ve balgam çıkartıcı etkiye sahiptir. 

Ardıç Çayının Faydaları

 • Serinletici özelliğe sahiptir.
 • İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Antiseptik özelliğe sahiptir.
 • Sindirim sorunlarını gidermektedir.
 • Adet sürecini kolaylaştırır.
 • İdrar söktürür.
 • Toksinleri temizler.
 • Dallarından elde edilen merhem derim üstüne sürülerek ovulur ise cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Adet ağrılarını dindirir, bayanlarda olan beyaz akıntıyı keser.
 • Ardıç terletici bir bitki olduğundan dolayı soğuk algınlığına ve romatizmaya iyi gelmektedir.
 • Kandaki şeker oranını düşürür.
 • Kansızlığa çok iyi gelir.
 • Ağız kokularını gidermeye yardımcı olur.
 • Taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılır.
 • Rendelenmiş meyveleri sirke içerisine konulup bekletildikten sonra bir bez ile alın üstüne sarılır ise baş ağrılarına iyi gelir.
 • Taze meyvelerinin ezilmesi ile elde edilen şurup öksürüğe çok iyi gelmektedir.
 • Aynı zamanda ardıç çayı kanı temizler, bunun için ilk gün dört tane ardıç meyvesi yenir. Sonra her gün bir adet artırılarak on iki gün devem edilir. On ikinci günün sonunda ise birer tane azaltılarak on iki günde bu şekilde yenilmeye devam edilir ise kanı temizler.
Ardıç ÇayıArdıç Çayı Nasıl Hazırlanır

Tam bir tepeleme yemek kaşığı kadar ardıç meyvesinin üstüne iki yüz milimetre kaynamış suyu ilave edin. Otuz dakika kadar dinlenmeye bırakın. Ardıç çayını gün içerisinde üç defa bir yemek kaşığı kadar içmeniz yeterlidir. Çayı yapar iken tarife uymaya dikkat edin.

Ardıç Çayının Zararları İle Yan Etkileri

Küçük çocuklara, hamile bayanlara ve böbrek hastalarına bitkiye özel alerjisi olan kişilere ardıç bitki çayını]]> Ardıç Üzümü https://www.ardic.gen.tr/ardic-uzumu.html Mon, 03 Dec 2018 13:39:37 +0000 Ardıç üzümü,  güzel kokulu, sivri ve uzun yapraklı, ortalama 8-9 metreye kadar uzayabilen  bir ağacın meyvesidir. Ardıç üzümü oldukça şifalı bir bitki meyvesidir. Çok uzun yıllar yaşayabilen ardıç ağacı meyvel Ardıç üzümü,  güzel kokulu, sivri ve uzun yapraklı, ortalama 8-9 metreye kadar uzayabilen  bir ağacın meyvesidir. Ardıç üzümü oldukça şifalı bir bitki meyvesidir. Çok uzun yıllar yaşayabilen ardıç ağacı meyvelerine ardıç üzümü yanı sıra ardıç tohumu da denilmektedir. Ardıç üzümü oldukça geç yetişen bir ağacın meyvesidir. Ardıç ağacının erkek ve dişi çiçekleri vardır ve bu çiçekler ayrı ağaçlarda yetişirler. Erkek çiçek sarı renktedir. Dişi çiçek ise olgunlaştıkça siyah ve koyu mavi bir renk almaktadır. Ardıç ağacı meyvesi olan ardıç üzümü 6-8 mm kadar bir boyuta sahiptir. Yuvarlak, üstü mumla kaplı, buğulu kendine has bir görünümü vardır. Reçine kokulu bir tada sahip olan bu bitki 3 tohumlu bir bitkidir. Rengi siyah ve koyu lacivert renklerini andırmaktadır. Ardıç üzümünün sahibi olan ardıç ağacı  kuşlar aracılığı ile toprakta yetişebilen ilginç bir hikayeye sahiptir. Ardıç ağacı tohumları toprağa düştüğünde toprakta yeşillenip fidan haline gelemez. Öncelikle bu tohumu ardıç kuşunun yemesi gerekmektedir. Ardıç kuşunun midesinde iken kabuklarını açan ardıç tohumu ardıç kuşunun dışkısı ile toprağa düştüğünde yeşillenebilir ve fidan haline gelebilir. Ardıç üzümü, ardıç kuşları tarafından da oldukça sevilen bir besin kaynağıdır. Ardıç üzümünü aktarcılarda bulmak mümkündür.


Ardıç üzümünün faydaları:
 • Safra salgısını arttırır ve karaciğeri kuvvetlendirir
 • İnsan vücudunda iştah açıcı özelliği bulunmaktadır
 • Vücuda direnç ve dayanıklılık kazandırır
 • Kemiklere oldukça faydalıdır.
 • Kansızlık sorunu yaşayan kişilerde kan takviyesine fayda sağlamaktadır
 • Kişide bulunan bazı hastalıkların iyileşme süresini hızlandırır.
 • Kandaki şeker oranını düşürmekte faydalıdır.
 • Kadınlarda akıntı oluşumunu yok eder
 • Kadınlarda regl döneminde yaşanan ağrılara iyi gelir
 • İdrar hastalıklarını iyileştirir. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Midede ve bağırsakta bulunan gazları gidermektedir
 • Terletme özelliğine sahiptir. Terleme sırasında vücutta biriken fazla suyu dışarı atmaya yardımcı olur.
 • Kişide bulunan romatizma hastalıklarına iyi gelir
 • Solunum yollarını açmaktadır
 • Ardıç üzümünün içeriğinde barındırdığı C vitamini kış aylarında soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Antiseptik özelliği bulunmaktadır
 • İri siyah üzümle birlikte kaynatıldığında veremli hastalara,zayıf bir vücuda ve bünyeye sahip olanlara ve hastalık yaşayıp yeni ayağa kalkmaya başlayan hastalara iyi gelmektedir.
Ardıç ÜzümüArdıç üzümünün içeriğinde taşıdığı değerler:
 • Uçucu yağ
 • Organik asitler
 • Reçine
 • Acı madde
 • Glikoz
 • Sakaroz
 • C vitamini
Ardıç üzümünü kimlerin kullanması sakıncalıdır:
 • Hamilelik döneminde olan anne adayları
 • Böbrek hastaları
 • Yüksek yada hipertansiyonu olanlar tüketmemelidir.
]]>
Ardıç Yağı Bel Fıtığı https://www.ardic.gen.tr/ardic-yagi-bel-fitigi.html Mon, 03 Dec 2018 22:37:30 +0000 Ardıç Yağı Bel Fıtığı: Ardıç kış aylarında yaprak dökmeyen yıl boyu yeşil kalan çalımsı, iğne yapraklı servigiller den bir ağaç türüdür. Ardıç ağacının boyu 9-10 metreye kadar olabiliyor ömrü takriben 600- Ardıç Yağı Bel Fıtığı: Ardıç kış aylarında yaprak dökmeyen yıl boyu yeşil kalan çalımsı, iğne yapraklı servigiller den bir ağaç türüdür. Ardıç ağacının boyu 9-10 metreye kadar olabiliyor ömrü takriben 600-700 daha uzun yaşayan ardıç ağaçlarının olduğu da söylenir.

Ardıç tohumları bitkisel ilaç olarak pek çok hastalıklarda kullanılır. Ardıç tohumu bazı işlemlerde geçerek ardıç yağı elde edilir bu yağ ile bel fıtığı gibi hastalıklarda rahatlatıcı, ağrı kesici olarak kullanılır. Ardıç tohumları lezzeti ve hoş kokusu ile yemeklere lezzet katması amacıyla kullanılır, özellikle yağlı et yemeklerinde yemeğin hafif olması için kullanılmaktadır.

Ardıç ağacının yağı bitkisel yağ olarak çoğu hastalıklara çözüm olmaktadır. Ardıç yağını ağrıyan bölgelere sürüp veya bir miktar su ile içerek kullanıldığında adeta bir şifa kaynağı olduğu görülür.

Bel fıtığı bel omurlarının arasındaki disk ten çıkan katı sıvının sinirlere baskı yapması sonucu belden başlayıp bacaklara ve ayaklara kadar inen ağrılar,  uyuşmalara neden olan, hastaların yaşam kalitesini düşüren ve hareketlerini kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı olan hastaların çoğu fıtık ameliyat olmaktan çekinirler ve bazı bitkisel ilaçlarda çare aramaya başlarlar.

Ardıç Yağının Faydaları: 

Ardıç yağı bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem romatizmaları ve kas ağrılarında masaj yapılarak uygulan ılır ve kısa bir zaman içerisinde faydası görülür.

 • Ardıç yağı içerisinde bulunan bitkisel extratlar sayesinde cilde derinlemesine etki ederek ağrılı bölgelere ısınma hissi verir ve ağrıları hafifletir. 
 • Ardıç yağı kan dolaşımını hızlandırır ve vücuttaki toksinlerin, ürik asitlerinin atılmasını sağlar,
 • Ardıç yağı bel fıtığı, boyun fıtığı ve eklem, kas ağrılarını hafifletir.

Ardıç Yağı Bel Fıtığı

Ardıç yağı romatizma, gut ve artrit hastalığında faydalıdır.

Ardıç Yağının Kullanımı: 

Damla olarak bir kesme şekerine 4-5 damla damlatılır ağızda eritilip yutulur. Bir pamuk parçasına 4-5 damla damlatılır burun deliklerine konulur ve 25-30 dakika burunda nefes alınıp verilir.

 • Bel fıtığında, romatizma hastalıklarında, eklem rahatsızlıklarında, ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulan ılır.
 • Cilt hastalıklarında ve selülitlerde direk olarak masaj yapılarak kullanılır.
 • Bel fıtığı hastalığında ardıç yağı ile yapılan kürler hastalığın verdiği rahatsızlıkları hafifletecektir.

Kürün Hazırlanışı: 

Bir şişe ardıç yağı ve atkuyruğu bitkisi bir su bardağı suyun içerisine konulur kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatılır ve altı kapatılıp ılımaya bırakılır. Kaynayan karışım ılık hale geldiğinde bir kaseye süzülür. Bu bitkisel karışımı her gün sabah ve akşam birinin yardımıyla enseden başlayıp kuyruk sokumuna kadar hafif bastırarak masaj yapılır. Bu kaynatılan su ile gün aşırı masaj yapılır ertesi gün ise ardıç yağı ile masaj yapılır yani bir gün bu su ile ertesi gün ardıç yağı ile yapılan masaj 30 gün devam edilir. Düzenli olarak kullanıldığında gün geçtikçe bel fıtığında oluşan ağrıların hafiflediğini hissedeceksiniz.

Sağlıklı günler.

]]>
Ardıç Türleri https://www.ardic.gen.tr/ardic-turleri.html Tue, 04 Dec 2018 17:35:48 +0000 Ardıç türleri, Ardıç ağacı servigiller familyasına ait bir ağaç türüdür. İğne yapraklıdır. Cins ismi Juniperus olarak bilinir. Ardıç ağacının bir çok alt türü vardır. Bu ağaç yüksek ve dağlık alanlarda gayet rah Ardıç türleri, Ardıç ağacı servigiller familyasına ait bir ağaç türüdür. İğne yapraklıdır. Cins ismi Juniperus olarak bilinir. Ardıç ağacının bir çok alt türü vardır. Bu ağaç yüksek ve dağlık alanlarda gayet rahat bir şekilde yetişebilir. Ormanlarda, geniş ovalarda ve hatta bataklıklarda bile yetişebildiği gözlemlenmiştir. Bazı ardıç türleri çalı şeklinde olur, bazıları ise 10 metreyi bile aşan ağaç görünümünde olabilir. Bir çok ardıç türünde fidanların büyüyüp gelişmesi uzun zaman almaktadır. Zaten bu ağacın türemesi de oldukça ilginçtir. Ardıç tohumları siyah meyve içerisinde ağaçtan yere döküldükten sonra ''ardıç kuşu'' denilen bir kuş türü bu tohumları yer. Lir ve toy kuşunun da bu döngüde yer aldığı söylenir. Kuşun sindirim sistemine ulaşan tohumlar burada kabuklarını çatlatırlar. Ardıç kuşunun dışkılama yaptığı bölgeye atılan bu tohumlar orada çimlenirler. Fidan haline gelip boyunun 2m'ye ulaşması için uzun yıllar geçmesi gerekebilir. Belkide onlarca yıl geçtikten sonra bu fidan ancak yetişkin bir ağaç görünümünü alacaktır. Bünyesinde silisik asit bulunduran bu ağaç türü yapraklarının sert, sivri ve iğneli yapıda olması sebebiyle zor iklim şartlarında bile dayanıklıdırlar. Çam ağaçlarında olduğu gibi ardıç türlerinde de kozalak vardır.

Ardıç TürleriYeryüzündeki bazı ardıç türleri
 • Adi ardıç (Juniperus communis): Genellikle çalı görünümündedir.Boyları 15 metreye kadar uzanabilir. Gövde kabuğu kırmızıya benzer renktedir. Zamanla ince ince parçalara ayrılır ve dökülür. Dipleri geniş olan yaprakları uçlara doğru sivri bir iğne görünümünü alır. Sürgün uçlarında geniş açıda üçer üçer dizilen bu yaprakların boyu 1,5 cm kadardır. Stoma çizgisi tektir ve yaprağın üst yüzeyinde yer alır. Çiçekleri genelde iki evciklidir. 6mm'ye kadar büyüyen üzümsü kozalakları vardır. Kozalaklar mavimsi siyah renktedir ve en çok 3 yılda olgunlaşır. Kozalaklar ilk oluştukları sene yeşil renktedir, daha sonra mavi-siyah görünümde olurlar. Sapları kısa olan bu kozalaklarda 3'er adet tohum vardır. Bu kazalaklardan içki sanayiinde yan ürünler elde edilir. Odununun diri kısmı sarı renklidir. Özodun dediğimiz kısmı ise daha koyu renklidir ve tornacılık sektöründe kullanılmaktadır. Amerika'nın kuzeyinde, Avrupa'da, Akdeniz bölgesinde, Batı Himalayalar'da ve Japonya'nın bazı bölgelerinde yetişirler. Türkiye'de iki varyetesi vardır. Bunlardan biri Juniperus communis var.communis; diğeri ise Juniperus communis var. saxatilis'tir.
 • Mabet ardıcı (Juniperus rigida)
 • Sahil ardıcı (Juniperus conferta)
 • Azorlar ardıcı (Juniperus brevifolia)
 • Kanarya Adaları ardıcı (Juniperus cedrus)
 • Rykuyu Adaları ardıcı (Juniperus lutchuensis)
 • Formoza ardıcı (Juniperus formosana)
 • Katran ardıcı (Juniperus oxycedrus)
 • Büyük kozalaklı ardıç (Juniperus macrocarpa): Çoğunlukla çalı görünümündedirler fakat nadiren 6m'ye kadar ulaşabilen dalları yukarı doğru uzayan türleri de mevcuttur. Yaprakları iğne şeklindedir fakat elastik oldukları için batacak kadar sert değillerdir. Sürgünlerin üç köşesi de oldukça belirgin görünümdedir. Bütün doğal ardıç türleri içerisinde en büyük tohuma ve kozalağa sahip tür budur. Kozalaklar 12-18mm arasında çapa sahiptir ve rengi mattır. Erken evrede üzeri dumanlı mavimsi bir rengi vardır fakat kozalak zaman geçtikçe kırmızı-kahverengi-siyah karışımı bir renk alır. Akdeniz bitkisidir. Ülkemizde Aydın ve İzmir çevresinde yetişir.
 • Andız (Juniperus drupacea): Kayalıklarda yetişen bu ağaç türünün boyu 10-15 m'ye kadar ulaşabilir. Türkiye ve Yunanistan'ın güneyinde, Doğu Akdeniz bölgesinde, Suriye'nin batısı ve Lübnan'da yetişen bu ağaç 750-1650m yükseklikler arasında dağılım gösterir. Bu ağaç kışın yapraklarını dökmez. Meyvesine ''andız giliği'' denir. Kozalaklarından tespih yapılır. Odunundan ise ''andız katranı'' elde edilir. Türkiye'de Adana yöresinde bu ağacın kozalaklarından elde edilen ''andız pekmezi''nin t]]> Ardıç Bitkisi https://www.ardic.gen.tr/ardic-bitkisi.html Wed, 05 Dec 2018 14:17:58 +0000 Ardıç bitkisi, 3-6 metre arasında boylara sahip kozalak grubu olan bir bitki türüdür ardıç bitkisi. Ardıç bitkisi görünümü ve kokusuyla meşhur olan bitki çeşitlerindendir. Dağlarda yetişen ardıç bitkisi parla Ardıç bitkisi, 3-6 metre arasında boylara sahip kozalak grubu olan bir bitki türüdür ardıç bitkisi. Ardıç bitkisi görünümü ve kokusuyla meşhur olan bitki çeşitlerindendir. Dağlarda yetişen ardıç bitkisi parlak siyah görünüme sahiptir. Genellikle ardıç bitkisi Ege ve Akdeniz bölgesinde bol miktarda bulanan bitki grubundandır. Ardıç bitkisi Arlık aylarında toplanır ve kurutulmaya başlanır. Kurutulmadan da tüketilebilir. Ardıç bitkisi tam bir şifa kaynağıdır. Bir çok tıp ürünlerinde ve tıp alanında kullanılır. Sağlığa çok faydalı olan ardıç bitkisini özellikle Kasım ve Aralık aylarında bol bol tüketilmesi gerekir.

  Ardıç bitkisi faydaları; ardıç bitkisinde kalsiyum, potasyum, manganez gibi bir çok şifalı maddeler vardır. C Vitamini açısından faydalı olan ardıç bitkisi özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı için tam bir şifadır. Etkili bir antiseptik özelliğine sahip olan ardıç bitkisi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ardıç bitkisi nefesimizi açar ve solunum yollarını açar, nefes alış verişlerimizde düzen sağlayarak rahatlama hissi verir. Kalp dostu olan ardıç bitkisi kalp damarlarını temizler ve kalp yetmezliğini önler. Ardıç bitkisinden bir çok krem elde edilir. Cilt rahatsızlıklarına iyi gelen ardıç bitkisi, krem olarak kullanıldığında bölgeye sürüldüğünde etkisini hemen gösterir ve cilt sorunlarını ortadan kaldırarak rahatlatır. Eklem ağrıları ve özellikle romatizmaya bağlı olan eklem ağrılarına son derece iyi gelen ardıç bitkisi tedavi yöntemi olarak uygulanır. Kadınsal hastalıklara iyi gelen ardıç bitkisi adet düzensizlikleri ve akıntı sorununun düzene girmesini sağlar. 

  Ardıç BitkisiArdıç bitkisinden yapılan çay özellikle bayanlar için mucize bir bitkidir. Zayıflama süresinde kullanılan ardıç bitkisi aynı zamanda kanı temizler ve terlemeyi hızlandırarak vücuttan toksin atılmasını sağlar. İdrar yanmaları özellikle kadınlarda görülen ve çok sık duyulan sistik durumunda ardıç bitkisi tam bir çözüm yolu olarak kullanılır. İdrar söktürücü olan ardıç bitkisi  yumurtalıkları ve doğurganlığı arttırır. Üreme sistemini etkiler. Ardıç bitkisinin bol bol tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çocuklara kış aylarında kurutulmuş olarak ardıç bitkisi verilmelidir. Sağlık açısından değerli olan bu bitkinin bol bol tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. 

  ]]>
  Ardıç https://www.ardic.gen.tr/ardic.html Thu, 06 Dec 2018 00:14:10 +0000 Ardıç, servigiller familyasından gelen iğne yapraklı ve üremesi başka bir türe bağlı olan bir ağaç türüdür. Ağaç tohumlarını yere döktüğünde ardıç (Karatavuk) kuşu tarafından yenmektedir. Ardıç kuşunun sindirim s Ardıç, servigiller familyasından gelen iğne yapraklı ve üremesi başka bir türe bağlı olan bir ağaç türüdür. Ağaç tohumlarını yere döktüğünde ardıç (Karatavuk) kuşu tarafından yenmektedir. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde tohumun kabukları açılır. Sindirim işlemi sonrasında ardıç kuşu tohumları dışkısıyla vücudundan atar. Son aşama olarak tohumlar toprağa karışarak çimlenir.

  Ardıç tarihçesi:

  Yabani meyveler arasında ardıç ayrı bir öneme sahiptir. Bu ağacın meyvesine tarih boyunca çok önem verilmiştir. Çünkü çok şifalıdır. Orta çağ zamanında Avrupa'nın bir çok yerinde veba çok yaygın ve öldürücü bir hastalıktı. İnsanlar bu zamanlarda ardıç meyvesini çok tüketerek kendilerine şifa aramışlardır. Aynı dönemde ardıç meyvesi yenildiğinde idrar menekşe kokusu aldığı için romanı kadınlar çok sık kullanırlarmış. Ayrıca ardıç, cadılardan korunmak için evlerin etrafına dikilirmiş. Ardıçın, insanları hastalıklardan koruduğuna inanılmıştır. Bu inanç günümüze kadar gelmiştir.

  Ardıç özellikleri:

  Ardıç ağacı, dağlık alanlarda kolaylıkla yetişebilen bir ağaçtır. Ovalar, yüksek dağlarda, bataklık ve ormanlarda yetişebilmektedir. Geniş bir yetişme alanı olan ardıç, bazen çalı biçiminde bazen de yüksekliği 10 metreyi bulan ağaç şeklinde doğada bulunmaktadır. Bu ağacın siyah bir meyvesi vardır. Ardıç kuşunun yanında lir kuşu ve toy kuşu da bu meyvelerden yemektedir. Ve bu kuşların sindirimi sonucu çıkan dışkı bu ağaca hayat verirler. Bu ağacın büyümesi değer ağaçlara göre yavaştır. Fidanın 1,5 ile 2 metre arasında büyümesi için yıllar gerekebilir. Ağaç haline gelmesi için de onlarca yıl gerekmektedir. Ardıç ağacı, sert, sivri ve iğneli yapısı sayesinde sert ve kurak iklimlerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Bu kadar dayanıklı olmasının bir başka nedeni ise bünyesindeki silisik asittir. Bir çok iğne yapraklı ağaçlar gibi devamlı yeşil kalabilmektedir. Ardıç ağacı, kızılçam ve karaçam gibi kozalağı olan ağaç türlerindendir. Bu ağacın meyvesinden Eylül ve Kasım ayları arasında yararlanılmaktadır. Ağaçtan düşürülen meyveler toplanarak temizlenir. Bu işlem yapılırken zehirli olma ihtimali olan ağaçlar dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Ayrıca ardıç ağacının çok yüksek dağlarda yetişen, çok şifalı olan jeniperus nana türü bulunmaktadır. Ardıç ağacı tıp alanında da kullanılmaktadır. Ancak kara ardıç ağacında zehir bulunmaktadır.

  ArdıçÜlkemizde bulunan ardıç türleri:

  Adi ardıç: Trakya bölgesinde yetişen bu ağaç, kozalağı mavimsi renktedir. İdrar söktürücü ardıç ağacı olarak bilinir.

  Katran ardıcı: Anadolu'nun yüksek kesimlerinde ve Trakya'da bulunmaktadır. Genellikle çalı şeklinde bulunur. Ayrıca bu ağacın cilt hastalıklarında kullanımı yaygındır.

  Bodur ardıç: Kuzey Anadolu dağlarında bulunan bir ağaçtır. Besin maddesi olarak kullanılır ve idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.
  Finike ardıcı: Güney ve Batı Anadolu'da fazlasıyla bulunur.

  Kokar ardıç: Doğu Karadeniz Bölgesin'de bulunur. Genellikle dağlık kesimlerde olup ağaç şeklinde görülür.

  Yüksek ardıç: Anadolu'nun her yerinde bulunur. Yüksek kesimlerde yetişmekte olup, meyvesi mavimsi siyah renktedir.

  Ardıç ağacının yaprağında bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Meyvesinde ise, reçine, glikoz, uçucu yağlar, pentosan, potasyum, kalsiyum, manganez ve juniperin gibi şifalı maddeler bulunmaktadır. Ayrıca ardıç meyvesinin ezilerek elde edilen suyu vücut direncini arttırmakta, mide ve bağırsaklar güçlenmektedir.
  ]]>
  Ardıç Otu https://www.ardic.gen.tr/ardic-otu.html Thu, 06 Dec 2018 01:19:29 +0000 Ardıç otu, eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de birçok kişi tarafından etkin olarak kullanılan bir bitkidir. Bu bitki türü, birçok kişide olumlu etkilere neden olsa bile bazı insanlarda da yan etkiler meydan Ardıç otu, eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de birçok kişi tarafından etkin olarak kullanılan bir bitkidir. Bu bitki türü, birçok kişide olumlu etkilere neden olsa bile bazı insanlarda da yan etkiler meydana getirerek olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ardıç otu kullanılmadan önce insanlarda herhangi bir alerjik problemin olup olmadığına bakılmalıdır. Aksi durumlarda ciddi olarak problemler ortaya çıkabilmektedir. Ardıç otu, son derece güzel kokulu bir bitkidir. Birçok kişi bu bitkinin kokusunun güzel olması nedeniyle bu bitkiyi kokması için bile evlerinde bulundururlar. Bunun yanı sıra ardıç otunun çok sivri yaprakları vardır. Bu nedenle uzaktan bakıldığında bir çam dalına benzetilebilir. Parlak siyah bir renkte ve kozalak şeklinde meyveleri bulunmaktadır. Bu meyveler yenilmese bile ardıç otunun kokusunun daha fazla olmasını sağlamaktadır. Günümüzde ülkemizde bulunan ardıç otları en fazla 11 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu ot, ortalama olarak ise 8-9 metre uzunluğa ulaşır. Ardıç otunun bunlardan daha şaşırtıcı özelliği normal koşullarda yaklaşık olarak 600 yıl kadar yaşayabilmeleridir. Bu şekilde uzun süreler boyunca yaşayan bu bitki türü içerisinde bol bol uçucu yağ, organik asit, reçine, acı madde, glikoz ve sakaroz içermektedir. Bu maddeler ise insan vücudunda ciddi olarak faydaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunların yanında ardıç otu içerisinde bulunan en önemli madde C vitaminidir. İnsan vücudunda gerekli olan en önemli vitaminlerden biri olan C vitamini özellikle çocuklar için ve özellikle kış aylarında gereklidir. 

  Ardıç otu faydaları nelerdir 
  • Ardıç otunun en büyük özelliklerinden bir tanesi iştah açıcı bir özelliğinin olmasıdır. Bu özelliği nedeniyle iştah sorunu olan insanlarda bu problemin giderilmesi için son derece önemli bir maddedir. Eğer sizlerde de iştahsızlığa bağlı olarak vitamin eksikliği ya da günlük verim düşüklüğü varsa kesinlikle bu bitkiyi kullanmalısınız. 
  • İnsanlarda sabahları kullanıldığında vücut direncini arttırarak kuvvet verir. İçerisinde bulunan maddeler nedeniyle vücuda birçok olumlu etki verir. Bunlar arasında kuvvette vardır. 
  • Kansızlık problemi olan insanlarda ardıç otu, düzenli olarak kullanıldığında çok olumlu etkiler göstererek vücuttaki kan yapımını hızlandırır. Bu şekilde yaklaşık olarak 4 hafta kadar kullanın ve tekrar kan ölçümü yaptırın. Bu şekilde faydaları görmüş olacaksınız. Eğer fayda görürseniz kullanmaya bir süre daha devam edebilirsiniz. 
  • Birçok hastalığın iyileşme süresini kısaltarak insanlarda çok daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Eğer sizlerde grip, soğuk algınlığı, nezle ve buna benzer hastalıklardan etkilenmişseniz kesinlikle ardıç otu tüketin. 
  • Ardıç otunun önemli faydalarından biride antiseptik olmasıdır. Son derece antiseptik olan ardıç yağı, bu özelliğiyle hijyen kurallarına dikkat eden insanlar için önem taşır.
  Yukarıda belirtmiş olduğumuz faydaların yanı sıra ardıç otu kadınlarda meydan gelen beyaz akıntıyı keser, mide ve bağırsak gazlarını giderir, terletici bir özelliği olduğu için vücutta biriken fazla sıvının boşalmasını sağlar ve aynı zamanda solunum yollarını açıcı etkisi nedeniyle birçok solunum yolu hastalığına olumlu etkiler yapar. Bahsettiğimiz bu faydaların birçoğu, ardıç otunun düzenli olarak kullanılmasıyla yapılabilir. Eğer sizlerde ardıç otu faydalarından yararlanmak istiyorsanız öncelikle bu otun düzenli olarak kullanımına özen gösterin. 

  Ardıç OtuArdıç otu nasıl kullanılır

  Ardıç otunun kullanılabilmesi için öncelikle bu otu kurutmanız gerekmektedir. Bu ot kurutulduktan sonra ezilerek toz haline getirilmelidir. Ardıç otunu toz haline getirdikten sonra bu tozu, suyu kaynatmadan önce suya karıştırın ve bu şekilde otu tüketin. Bu şekilde birçok faydalar göreceğinizden emin olabilirsiniz. Fakat dah]]> Ardıç Kuşu https://www.ardic.gen.tr/ardic-kusu.html Thu, 06 Dec 2018 18:20:30 +0000 Ardıç kuşu, karatavukgiller familyasından olan bir kuş çeşididir. Avrasya'nın tamamında yaşayabilen ötücü bir kuştur. Ardıç kuşun üst tüyleri kahverengi, alt tüyleri kara benekli krem yada açık ten rengindedir. Ardıç k Ardıç kuşu, karatavukgiller familyasından olan bir kuş çeşididir. Avrasya'nın tamamında yaşayabilen ötücü bir kuştur. Ardıç kuşun üst tüyleri kahverengi, alt tüyleri kara benekli krem yada açık ten rengindedir. Ardıç kuşları göçmendir. Ardıç kuşlarının büyük bir kısmı kış aylarını Avrupa'nın güneyinde, Kuzey Afrika'da, Orta doğu'da, Yeni Zellenda ve Avustralya bölgelerine göç etmektedir. Ardıç kuşlarının yuvaları çamurla kaplı kase şeklinde bir görünüme sahiptir. Daha çok ağaç üstlerine yuva yapmayı tercih ederler. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşamlarını sürdürebilen ardıç kuşları 20 ile 26 cm çapında uzunluğa sahip olabilmektedir. Ardıç kuşlarının gagaları uzundur ayrıca yandan basık olup, ön uç kısımları hafif olarak testereyi andırmaktadır. Bunun sebebi kuşlarda diş bulunmadığı için bir nevi diş görevini gaga üstlenmektedir. Ardıçlar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Ardıç kuşları 20 ile 25 sene arasında yaşayabilmektedir. Beslenmeleri ise diğer kuş ailesinden farksızdır. Salyangoz, böcek ve kurtçuklarla beslenmektedirler. Fakat ardıç kuşları tohum ile beslenmeyi de severler. Üzüm ve ardıç meyveleri ardıç kuşlarının dayanamadığı lezzetler arasında yer almaktadır. Ardıç kuşları, ardıç ağaçlarının oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Ardıç tohumları toprağa düştüğü zaman ağaç olmak için yeşillenip ardıç ağacı haline gelemezler. Toprağa düşen tohumu öncelikle ardıç kuşunun yemesi gerekmektedir. Ardıç tohumu, ardıç kuşunun midesinde kabuklarından ayrılır ve ardıç kuşunun dışkısı ile dışarı atılır. Toprağa düşen ardıç kuşu dışkısı içerisinde kabuğundan ayrılmış ardıç tohumu bulunduğu için toprakta yeşillenerek ardıç ağacı haline gelmektedir. Yani ardıç kuşları ardıç ağacının yetişmesi için oldukça önemli bir role sahiptir.

  Ardıç KuşuArdıç kuşu türleri:
  •  Gök ardıç kuşu: Gök ardıç kuşları, kayalıklarda ve vadilerde yaşarlar. Bu kuşların kuyruğu uzundur ve koyu bir renge sahiptirler. Boyları 15-20 cm çapında olmaktadır. Gök ardıç kuşlarının erkekleri mavi renktedir, dişileri ise sırt kısmında kahverengi tonlarında renklere sahiptir ve alt kursak bölümünde sarımsı renklere sahiptir. Böceklerle beslenmektedir ve yumurta sayıları 3 ile 5 arasında değişmektedir.
  • Boğmaklı ardıç kuşu: Boğmaklı ardıç kuşlarının renkleri genç iken daha belirgin ve benekleri daha göze çarpıcıdır. Boğmaçlı ardıç kuşunun göğsünde yarım ay şeklinde beyaz kuşağı andıran renk bulunmaktadır. Böcek, solucan ve meyvelerle beslenen bir kuş türüdür. Kayalık ve dağlarda yaşarlar yeşillik bölgeleri tercih etmezler.
  • Tarla ardıç kuşu: Tarla ardıç kuşu 20-25 cm çapındadır. Yaşam alanları ormanlar, parklar ve yeşil alanlardır. Orta boylu ötücü bir kuş türüdür. Tarla ardıç kuşlarının başında ve kuyruk kısmında mavi yada gri renk bulunmaktadır. Sırtında kızıl kuyruğunda ise siyah renk bulunmaktadır.
  • Öter ardıç kuşu: Öter ardıç kuşu ormanlarda,bahçe ve parklarda ürerler ve kısmen göçmendir. Çalılık ve ağaçlara yuva yaparlar. Yumurtaları koyu benekli ve mavimsi bir renk taşımaktadır. 4-5 yumurta yumurtlayan öter ardıç kuşları diğer kuşlar gibi kurtçuklar, salyangoz, buğday taneleri, tohumlar gibi besinlerle hayatta kalırlar.
  • Kızıl ardıç kuşu: Kızıl ardıç kuşunun yüz kısmında beyaz çizgiler bulunmaktadır. Kanat altları kırmızıdır. Boyları 18-23 cm çapındadır. Yuvasını yapraklar,otlar ve yosunlar kullanarak yaparlar. Kızıl ardıç kuşları ülkemize daha çok kış aylarında gelirler yazın böcek ve solucanlarla kış aylarında ise meyvelerle beslenen bir kuş türüdür.
  • Ökse ardıç kuşu: Ökse ardıç kuşu 27 cm çapındadır. Renkleri düz gri, kahverengi sırtı vardır alt tarafı ise belirgin noktalıdır. Kendine bir ağaç sahiplenir ve kış boyunca o ağcı korur. Aldığı ökse otu ve ökse otunun meyvesi ile beslenmektedir. Yuvasını otlarla çevirerek ağaç üstlerine yapar. Yumurtlayıp kuluçkaya yatar.
  • Kara gerdanlı ardıç kuşu: Kara gerdanlı ardıç di]]> Ardıç Katranı https://www.ardic.gen.tr/ardic-katrani.html Fri, 07 Dec 2018 13:53:22 +0000 Ardıç Katranı , Bir ağaç türü olan ardıçtan elde edilen ardıç katranı deri hastalıklarında kullanılan maddelerdir. Haricen deri üstüne direkt olarak sürmek yolu ile (1 K. katran ile 9 K. vazelin karışımı) kullanılmak Ardıç Katranı , Bir ağaç türü olan ardıçtan elde edilen ardıç katranı deri hastalıklarında kullanılan maddelerdir. Haricen deri üstüne direkt olarak sürmek yolu ile (1 K. katran ile 9 K. vazelin karışımı) kullanılmaktadır. Yurdumuzda bu katranın yerine Çam katranı, Andız katranı ve Sedir katranı kullanılır. Ardıç katranı saçkıran, ergenlik sivilceleri, egzama, uyuz ve sedef hastalığında kullanılmaktadır.

   Ardıç Katranı Faydaları 

   • Unutkanlığa oldukça iyi gelir.
   • Sabun yapımında kullanılan ardıç katranı, kepeklenmeyi ve saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırır, mantarlı ve egzamalı ciltlerin düzelmesini sağlar, mikroorganizmaların bu bölge üzerine yerleşerek zararlı olmalarını önler, canlı ve parlak görünmelerini sağlar. 
   • Bir ölçek yani dört gram kadar ardıç katranı, vezni kadar bal ile karıştırılarak göze kullanıldığında gözü keskinleştirir.
   • Ardıç katranın güzel bir kokusu vardır.
   • Saç hastalıklarında kullanılır. Parmak aralarında iltihaplı yaralara ve egzama üstüne sürülür ise şifa verir. Ergenlik sivilcelerine, uyuz, sedef hastalığına ve kellik gibi hastalıklara oldukça iyi gelir.

   • Ardıç katranının kabukları yakıldığı zaman ortama çok hoş bir koku verir.

   Ardıç Katranı Diğer İsimleri

   Juniperus nana, Wacholder, Juniper, Genievre ve Juniperus communis

   Ardıç Katranı Doğada: Kisin yapraklarını dökmemiş daimi yeşil renkli olan ağaçlardan yaprak kısımları küöük pulsu yada iğneli şeklinde olup bir, iki santi metre uzunluğunda bulunmaktadır.

   Ardıç Katranı Özellikleri

   Ardıç katranı adı verilen bir madde çıkarılır. Kadyağı; saçkıran, ergenlik sivilceleri, kellik, sedef ve uyuz hastalığında kullanılmaktadır. Bu bitkinin dallarından elde edilen ardıç katranı adı verilen yağlı madde kullanılmaktadır. Antiseptik, afrodizyak ve tonik etkilidir.

   Ardıç KatranıArdıç Katranı Kullanıldığı Yerler

   Kompres olarak, banyo suyuna buhar yolu ve masaj yolu ile: kepeklenme, saç dökülmesi, idrar yolları iltihaplanması, selülit, böbrek ve mesane kum ile taşı, idrar tutukluğu, gut hastalığı, damar sertliği, mesane iltihabı, soğuk algınlığı, romatizma, şeker hastalığı, albümin, kısırlık, ruhsal ve bedensel çöküntü, kısırlık, taze dallarının çayı zayıflamak içinde kullanılmaktadır.

   Uyarılar: Böbrek hastaları ile hamileler kesinlikle kullanmamalılar. Yoğunlaştırılan formları cildi tahriş eder. Belirtilen yerler haricinde başka hiçbir yere kullanılmamalıdır.

   ]]>
   Ardıç Pekmezi Faydaları https://www.ardic.gen.tr/ardic-pekmezi-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 08:08:48 +0000 Ardıç pekmezi faydaları, birçok insan tarafından bilinen ve bu faydaları nedeniyle son derece yaygın bir şekilde tüketilen bu pekmez aynı zamanda andız pekmezi olarak da bilinmektedir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda çok ön Ardıç pekmezi faydaları, birçok insan tarafından bilinen ve bu faydaları nedeniyle son derece yaygın bir şekilde tüketilen bu pekmez aynı zamanda andız pekmezi olarak da bilinmektedir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda çok önemli faydaları olan bu pekmezin tek zarar verdiği kişiler tabi ki şeker hastalarıdır. Yapılışı sırasında içerisine eklenen şeker bazı hastalıklara sahip olan insanlarda fayda yerine zarar göstermektedir. Ardıç pekmezi faydaları çok fazladır. Bu nedenle birçok hastalık için, birçok olumsuz durum için bu pekmez insanlar tarafından kullanılmaktadır. Ardıç pekmezi ülkemizde birçok kişi tarafından temin malzemesi temin edilemediği için hazır olarak alınır. Fakat hazır olarak alınan birçok ardıç pekmezi tam olarak faydalarını göstermez. Bu nedenle elinizden geldikçe bu pekmezin faydalarını görmek için kendiniz bu pekmezi yapın. Ayrıca ardıç pekmezi eğer yapılamıyorsa bu durumlarda yapabileceğiniz en önemli şey en güvenilir ve en çok bilinen yerlerden ardıç pekmezini temin etmenizdir. Bu şekilde en katkısız ve en doğal ardıç pekmezine ulaşabilirsiniz.  

   Ardıç Pekmezi FaydalarıŞimdi ardıç pekmez faydalarının neler olduğuna biraz daha detaylı olarak değinelim. 
   • Ardıç pekmezi düzenli olarak kullanıldığında insanlarda meydana gelen saç dökülmelerini çok ciddi bir şekilde azaltır. Çünkü ardıç pekmezi içerisinde bulunan bazı mineraller direk olarak saçların  güçlenmesini sağlayarak en büyük faydasından birini insanlarda göstermiş olmaktadır. Bunun için yaş kaç olursa olsun saç dökülmesi  için ardıç pekmezi faydalarından yararlanılabilir. 
   • İnsanlarda sık sık meydana gelen ve tıbbi olarak çok büyük tedavileri olmayan ağız yaraları günümüzde de çok büyük bir sorun haline gelmiştir. İnsanlarda çok ciddi ağrılara neden olarak problemlerin ortaya çıkmasına neden olan ağız yaraları için ardıç pekmezini günde en az üç kez birer kaşık tüketmeniz ve bol bol ağız yarasına temas ettirmeniz gerecektir. Eğer ağzınızda yara yoksa yine bu faydasından yararlanmak için ardıç pekmezini gargara yaparak tüketebilirsiniz. 
   • İnsanlarda midenin kuvvetlenmesini sağlayan ardıç pekmezi bu etkisini tabi ki uzun süreli kullanımlarda ortaya çıkaracaktır. Çünkü kısa süreli kullanımlar durumunda bu pekmez daha faydalarından tam olarak yararlanamadan sindirilerek vücuttan atılacaktır.
   • İnsan vücudunda biriken toksin maddelerin atılmasında da ardıç pekmezi faydaları önemli rol oynar. Yine en az 8 haftalık düzenli kullanım sonucunda görülebilen bu fayda nedeniyle son derece olumlu etkiler görülebilir. Özellikle kimyasal maddelerle ilgili işlerde çalışan insanlar için bu fayda çok önemlidir. 
   • İdrar yollarında meydana gelmiş olan iltihapların ya da idrar yolu enfeksiyonlarının ciddi bir şekilde ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bunun yanında insanlarda bağırsak parazitlerinin oluşumunun engellenmesinde de ardıç pekmezi faydaları görülebilmektedir. Bağırsaklarda yapmış olduğu olumlu etkiler aynı zamanda insanlarda basur oluşumunu da engelleyebilir. 
   • Ardıç pekmezi, cilde masaj yöntemiyle sürüldüğünde cilt üzerinde oluşan çıbanların engellenmesi için ciddi etkiler yapar. Bunun için sizlerde ardıç pekmezini cildiniz için kullanabilirsiniz. 
   • Ardıç pekmezi faydaları arasında en önemli faydadan bahsedecek olursak tabi ki bu pekmezin insanlarda kalp ve damar hastalıklarına olan etkileridir. Ardıç pekmezi, düzenli olarak kullanıldığında insanlarda kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller. Eğer sizlerde de yüksek kolesterol ve buna benzer damar hastalıkları varsa düzenli olarak bu pekmezi tüketmeye özen gösterin. 
   • Ardıç pekmezi faydaları arasında sayılabilecek etki ise ardıç pekmezinin yine uzun süreli kullanımlarında kanı temizleyici bir özelliğinin olmasıdır. Bu durum özellikle kan hastalıklarından etkilenmiş olan insanlar için olumlu etkiler yapmaktadır. 
   ]]>
   Ardıç Tohumu Yağı https://www.ardic.gen.tr/ardic-tohumu-yagi.html Sat, 08 Dec 2018 08:28:59 +0000 Ardıç Tohumu Yağı, doğada bulunan birçok bitkinin ve tohumun yağı gibi yüzlerce faydası olan bir yağdır. İsmi çok bilinmese de son yıllarda insanların kimyasal ilaçlardan çok alternatif tedavi yöntemlerine yönelmeleri ve ö Ardıç Tohumu Yağı, doğada bulunan birçok bitkinin ve tohumun yağı gibi yüzlerce faydası olan bir yağdır. İsmi çok bilinmese de son yıllarda insanların kimyasal ilaçlardan çok alternatif tedavi yöntemlerine yönelmeleri ve özellikle kozmetik cilt bakımı açısından doğal yağların daha çok tercih edilmesi ile aranılan bir ürün olmaya başlamıştır. Ardıç tohumu, ardıç ağacının üzüme benzer meyvesinin içinde bulunan çekirdektir. Meyveler kurutularak ve daha sonra soğuk sıkım işlemi ile yağı çıkarılarak elde edilir. Ticari olarak ekilip dikilen bir ağaç olmayan ardıç ağacı doğada az bulunduğundan, ardıç tohumu yağı çok kıymetli bir yağdır.

   Ardıç Tohumu Yağı Faydaları:

   Ardıç tohumu yağı, ismi son yıllarda duyulmaya başlansa da faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle, kandaki toksinleri arıtması ve bedeni detoks etkisi ile yenilemesi en bilinen özelliğidir. Uçucu bir yağ olduğu için özellikle gribal enfeksiyonlarda ya da sinüzit hastalığında kullanımı önerilmektedir. Tıkalı burun ya da sinüs bölgelerinin açıldığı tespit edilmiştir. Ardıç tohumu yağı özellikle, damar tıkanıklığı, kansızlık, iltihap sökme, sinüzit, romatizma, gut, bronşit, boğaz iltihabı, anjin, öksürük, idrar yolları enfeksiyonları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları için kullanılabilir. Ardıç tohumu yağı bir çok cilt hastalığının tedavisi ya da tedavisine destek amaçlı kullanılabilir. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında döküntüleri ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılabilir. 
   Ardıç tohumu yağı özellikle kadınların cilt bakımı açısından da çok sık tercih ettiği bir doğal yağdır. Kuru cilt problemi yaşayan kadınların, yüz bölgesinde kızarıklık ve pul pul görünümü yok etmek ve cilt tonunu eşitlemek için ardıç tohumu yağı kullandıkları görülmüştür.
   Ardıç tohumu yağının esans şeklinde koklanması adet sancılarına iyi geldiği halk arasında söylenir. 

   Ardıç Tohumu YağıArdıç Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır:

   Ardıç tohumu yağı, ağız yoluyla, esans şeklinde burun yoluyla ya da harici olarak deri üzerine uygulanabilir. Ağız yoluyla alınabilmesi için tadı acı olduğundan bir kesme şeker üzerine 3-4 damla damlatılarak yenilebilir ya da bir bardak suya yine 3-4 damla damlatılarak içilebilir. Gün içinde en fazla 15-20 damla ardıç tohumu yağı yeterli olacaktır. 
   Burun tıkanıklığı ya da sinüzit gibi hastalıklar için ardıç tohumu yağı, esans şeklinde koklanabilir. Keskin ve uçucu bir yağ olduğu için, koklanması halinde tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olacaktır.
   Cilt bakımı ya da cilt hastalıklarının tedavisi için direk deri üzerine bir kaç damlası uygulanabilir. Bu durumda avuç içine alınacak 2-3 damla ardıç tohumu yağı, avuç içleri birbirine sürülerek iyice ısıtılır ve şikayet olan bölge üzerine uygulanır. Gece yatmadan temizlenmiş yüze nemlendiriciden önce uygulanması cilt kusurlarının önemli ölçüde azalmasına yardım edecektir.
   Çocukların üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için, kaynar su doldurulmuş bir kova içine 10 damla kadar ardıç tohumu yağı damlatılır ve başı bir örtü ile kapatılmış çocuk oluşan buharı 5-10 dakika kadar teneffüs ederse tıkanıklıkların açıldığı ve hastalığın daha kolay atlatıldığı görülür. 
   ]]>
   Ardıç Katranı Kremi https://www.ardic.gen.tr/ardic-katrani-kremi.html Sun, 09 Dec 2018 03:04:37 +0000 Ardıç Katranı Kremi, ardıç ağacından farklı olan katran ardıcı denen ağacın meyvelerinden elde edilen kremdir. Katran ardıcı ağacı yerden bir metre kadar yüksekte olan ve çalı tipi bitki diye tabir edilen ağaç türüdür. Ardıç Katranı Kremi, ardıç ağacından farklı olan katran ardıcı denen ağacın meyvelerinden elde edilen kremdir. Katran ardıcı ağacı yerden bir metre kadar yüksekte olan ve çalı tipi bitki diye tabir edilen ağaç türüdür. Üzüme benzeyen koyu renkte meyveleri vardır ve bu meyvelerin ya da ağacın dallarının kurutulması ile katran denilen koyu renkli sıvı elde edilir. Katran elde etmek için odunlar ya da kuru meyveler, kuru distilasyon denilen yakma işlemi ile yakılır ve ortaya çıkan koyu kırmızı siyaha renkteki sıvı elde edilir. Bu sıvıya ardıç katranı denilir.

   Ardıç Katranı Kremi Faydaları:

   Ardıç katranı  özellikle hoş kokusu ve dayanıklı yapısı ile koku sanayisinde ve kozmetik sanayisinde sıkça faydalanılan bir  bitkidir. Ardıç katranı kremi, özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilir. Sedef ya da egzama hastalığının tedavisinde cilt üzerinde oluşan olumsuz görüntüleri, kızarıklıkları, pul pul döküntüleri ortadan kaldırmak ve kaşıntıyı azaltmak için tercih edilir. Ardıç katranı kremi tek başına kullanılabileceği gibi, nemlendirici kremlere karıştırılarak da kullanılabilir. 
   Ardıç katranı kremi, özellikle organik yollarla hazırlanmış ve içine kimyasal muhteviyat katılmamış olan markalardan tercih edilmelidir. Aktarlarda ve büyük baharatçılarda ardıç katranı kremi bulmak mümkündür. Ayrıca son yıllarda dermokozmetik markaları saf ya da bileşik olarak ardıç katranından faydalanmaya başlamışlardır. 

   Ardıç katranı kremi gün içinde bir ya da iki kere cilde nemlendirici gibi uygulanabileceği gibi sadece şikayet olan bölgelere maske şeklinde de uygulanabilir. Önemli olan ardıç katranı kremi uygulanacak olan bölgenin tamamen temizlenmiş ve kurulanmış olması gerekmektedir. 
   Ayrıca ardıç katranı kremi, saç maskesi olarak da saç köklerine uygulanabilir. Bunun için saf ardıç katranı kremi kullanmak daha uygundur. Banyo yapmadan beş altı saat önce tüm saç diplerine masaj yaparak uygulanan kremin üzeri streç film yardımı ile kapatılır ve yaklaşık beş altı saat bu şekilde beklenir, daha sonra şampuan ile temizlenen saçların özellikle dökülme sorunu ve saç tipi dermatit gibi rahatsızlıkların azaldığı görülmüştür.

   Ardıç Katranı KremiArdıç Katranı Kremi Nasıl Kullanılır:

   Ardıç katranı kremi, deri üstüne harici olarak kullanılır. Masaj yaparak şikayet olan bölgeye ya da tüm beden üzerine kullanılabilir. Kafa derisinde kullanımında sakınca yoktur. Özellikle sedef ve egzama hastalığında döküntü ve kaşıntı olan bölgelere uygulanabilir. Maske şeklinde uygulama yapmak için gece tercih edilmelidir. Gece temizlenmiş cilde maske gibi uygulanabilir ve sabah yıkanabilir. 
   ]]>
   Ardıç Tohumu https://www.ardic.gen.tr/ardic-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 10:19:25 +0000 Ardıç tohumu, bir çok sağlık sorunun çözümüne yardımcı olması için yüzyıllardır kullanılan bir üründür. Ardıç tohumu, aslında ardıç ağacının meyvesidir. Ardıç tohumu yapısında bazı uçucu yağl Ardıç tohumu, bir çok sağlık sorunun çözümüne yardımcı olması için yüzyıllardır kullanılan bir üründür. Ardıç tohumu, aslında ardıç ağacının meyvesidir. Ardıç tohumu yapısında bazı uçucu yağlar, glikoz, pentosan, reçine, kalsiyum, potasyum, juniperin, manganez gibi şifalı maddeler vardır. Ardıç ağacı dağlık bölgeler de yetişen çalı görünümlü bir ağaçtır. Uzun ömürlü olan ardıç ağacının üremesi başka bir türe bağlı olmaktadır. Ardıç tohumu yere döküldükten sonra çimlenmez. Tohumlar ardıç kuşu tarafından yenilir ve midesinde kabukları açılır. Ardıç tohumu dışkı ile birlikte toprağa karışır ve çimlenme bu şekilde gerçekleşmiş olur. Ardıç tohumundan elde edilen yağ, ağır yemekleri hafifletmek için kullanılabilmektedir. Ardıç tohumunun pek çok faydası vardır. Bazı hastalıklar ilaç bitkisel ilaç şekline getirilebilmektedir. 

   Ardıç tohumu faydaları
   • Yağ formuna getirildikten sonra, cilde masaj yaparak uygulanırsa romatizma ağrılarına iyi gelir.
   • Kanı temizlenmesine yardımcı olur ve kanın içinde bulunan toksik maddelerin arındırılmasına yardımcı olur.
   • Antioksidan özelliği sayesinde kanseri önler ve kansere neden olabilen etkenlerin zararlarını en aza indirir.
   • Vücutta oluşan iltihapların atılmasına yardımcı olur.
   • Kansızlık ve kansızlığa bağlı oluşan hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur.
   • Grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda, hastalığın meydana getirdiği semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Normal tedaviye destek amaçlı kullanılmalıdır. Aynı zamanda bu tür hastalıklarda meydana gelen ateşi düşürür ve vücudun normal ısıda kalmasına yardımcı olur. 
   • Vücudun terlemesini sağlayarak toksinlerin atılmasına destek olur.
   • Burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur.
   • Kas ve eklem ağrılarının tedavisinde faydalıdır. Özellikle yüksek tempolu bir günün sonunda ardıç tohumundan elde edilen yağ ile ağrıyan bölgeye masaj yapılabilir. Bu yöntem ertesi gün oluşabilecek ağrıları minimize edecektir.
   • Adet döneminin daha rahat atlatılmasına yardımcı olur. 
   • Boğaz iltihabına tedavisinde büyük faydası vardır. Ayrıca öksürük, bronşit vb. rahatsızlıkların iyileştirilmesinde önemli rol oynar.
   • Yemeklerde kullanıldığında sindirimi hızlandırır ve hazmı kolaylaştırır. Bu sayede kabızlığı da ortadan kaldırır.
   • Ardıç tohumu şeker hastalığının tedavisinde bitkisel destek olarak kullanılabilir.
   • İdrar yolları iltihabında çay formunda tüketilirse iyileşme süreci hızlanabilecektir.
   • Ayrıca cilt lekelerinin oluşumunun önlenmesinde ve giderilmesinde faydalıdır.
   Ardıç tohumu çayı yapmak için 1 litre suya 40 gr ardıç tohumu konur ve kaynatılır. Kaynama süresi 10 dakika kadardır. Günde iki defa içilebilir. Sindirim sorunları için yemeklerle beraber tüketilebilir. Aşırı su atımına neden olabildiği için su tüketimi biraz fazla olmalıdır. Ardıç tohumu bazı bitkisel zayıflama ilaçları içerisinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi olmasa da kullanmadan önce doktora danışmak faydalı olacaktır. İyi günler.
   ]]>
   Ardıç Meyvesi https://www.ardic.gen.tr/ardic-meyvesi.html Sun, 09 Dec 2018 17:16:23 +0000 Ardıç Meyvesi: Ardıç servigiller familyasında iğne yapraklı çalı formunda ve boyu 8-9 metre olan güzel kokusu olan bir ağaç türüdür. Ardıç meyvesi siyah, parlak kozalak şeklinde olur ve bu kozalaklar ardıç tohumu deni Ardıç Meyvesi: Ardıç servigiller familyasında iğne yapraklı çalı formunda ve boyu 8-9 metre olan güzel kokusu olan bir ağaç türüdür. Ardıç meyvesi siyah, parlak kozalak şeklinde olur ve bu kozalaklar ardıç tohumu denilir. Ardıç tohumu Kasım ve Aralık aylarında toplanır ve kurutulur.

   Ardıç ağacı dağlık alanları sever ve yetişir. Ardıç ağacı tek başına çoğalamaz bunun için ardıç kuşuna ihtiyaç vardır. Ardıç kuşu yere düşen ardıç tohumlarını yer ve sindiriminde ardıç tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşunun dışkı lamasıyla tohumlar toprağa karışır ve çimlenerek çoğalır ömrü ise 500-600 yıl yaşayabilir.

   Ardıç meyvesi son derece faydalıdır kurutulup yenilir ayriyeten tohum öğütülüp toz haline getirilip suya katılarak kullanılır. Ardıç meyvesinin içeriğinde uçucu yağ, organik asitler, reçine, glikoz ve bol miktarda C vitamini bulunur.

   Ardıç Meyvesi

   Ardıç meyvesi faydaları: Ardıç meyvesinin sağlık için faydaları saymakla bitmez antiseptik, mikrop öldürücü, balgam çıkarıcı, idrar söktürücü etkiye sahiptir.

   • Ardıç meyvesi vücudu soğuk algınlığına karşı korur, gribi önler, vücudu kuvvetlendirir, iştahı açar.
   • Yağlı et yemeklerinde yemeğin hafif olmasını sağlamak için ve yemeklere koku, tat vermesi için kullanılır.
   • Öğütülmüş ardıç meyvesi romatizma için ve kireçlenmeye karşı çok faydalıdır. Öğütülmüş ardıç meyvesinde 100 gr 1kg bala karıştırılır bu karışımdan her gün 3 defa bir tatlı kaşığı yenilir.
   • Ardıç meyvesi kilo vermek içinde son derece faydalıdır. 50 gr sandoz sakızı, 50 gr kitle, 50 gr Ardıç meyvesi öğütülür ve aç karnına 1 tatlı kaşığı yemeklerden yarım saat önce yenilir.
   • Ardıç tohumunu çiğneyip yutmak ağız ve nefes kokularını giderir. Günümüzün hastalığı olan depresyona iyi gelir.
   • İyi bir antiseptik özelliğine sahiptir, kandaki şeker seviyesinin düşmesini sağlar ve kansızlığa karşı çok faydası vardır.
   • Ardıç meyvesi vücudu kuvvetlendirir, hastalıkların çabuk iyileşmesini sağlar.
   • Yeşil meyvelerini rendeleyip bir kavanoza konup üzerine sirke ilave edilip bir süre beklettikten sonra baş ağrılarında bu suya batırılmış bezi alına sarmak baş ağrısını dindirir.

   • Meyvenin tazelerin ezerek şurup gibi içmek öksürüğü keser ve taze dallarında yapılan çay zayıflamaya yardımcı olur.
   • Ardıç meyvesi kadın hastalıklarında görülen beyaz akıntıyı keser, adet sancılarına iyi gelir ve idrar söktürücü özelliği ile vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar. Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesini sağlar, idrar yollarını, böbrekleri temizler.
   • Bol miktarda C vitamini bulunur, terletici etkisiyle vücuttaki toksinleri ve fazla suyun atılmasını sağlar, solunum yolu enfeksiyonlarını önler.
   • Prostat hastalığı için de faydası vardır, ardıç tohumu ile yapılan şurup prostatın yok olmasını sağlar.
   • Ardıç meyvesinin kanı temizleme özelliği vardır bunun için ilk gün 4 adet ardıç meyvesi yenilir ve her gün 1 meyve artırarak 12 gün devam edilir. 12 gün sonunda ardıç meyvelerini birer adet eksilterek 12 gün devam edilir. Bu 24 günlük ardıç meyvesinin tüketiminin sonunda vücudumuzdaki kanın temizlenmesini sağlamış olur.

   Ardıç meyvesi yan etkisi: Ardıç meyvesini böbrek hastalarının ve hamilelerin kullanılması önerilmez.

   ]]>
   Ardıç Ağacı Tohumu https://www.ardic.gen.tr/ardic-agaci-tohumu.html Mon, 10 Dec 2018 07:10:54 +0000 Ardıç ağacı tohumu, Sivri uzun yaprakları olan hoş kokulu bir bitki türü olan ardıç güneşli ortamları sever. Kökleri toprağın en derinliklerine ilerleyerek suya ulaşabilen bu bitki ortalama olarak 8/9 metreye kadar ulaşabile Ardıç ağacı tohumu, Sivri uzun yaprakları olan hoş kokulu bir bitki türü olan ardıç güneşli ortamları sever. Kökleri toprağın en derinliklerine ilerleyerek suya ulaşabilen bu bitki ortalama olarak 8/9 metreye kadar ulaşabilen boyu ile 600 sene kadar yaşayabilmektedir. Parlak siyah, kozalak şeklinde ki meyvelerine ardıç ağacı tohumu denir. Ardıç ağacı tohumu içerisinde bulunan uçucu yağlar, organik asitler, acı madde, reçine, glikoz ve sakaroz bulunur. Ardıç ağacı tohumu C vitamini açısından oldukça zengindir.

   Ardıç ağacı tohumu faydaları,
   • Ardıç ağacı tohumunun en bilinen özelliği iştah açıcı olmasıdır.
   • Vücuda kuvvet verir.
   • Hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
   • Kansızlığa iyi geldiği bilinir.
   • Vücutta bulunan şeker oranını düşürür.
   • Adet ağrılarına iyi gelir ve kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
   • Böbrekleri ve idrar yollarını temizleyen ardıç ağacı tohumu mükemmel bir idrar söktürücüdür.
   • Mide ve bağırsaklarda oluşan ve biriken gazların giderilmesine yardımcı olur.
   • Terletici bir bitki olarak bilinen ardıç ağacı tohumu vücutta biriken suyun  ter yoluyla atılmasına yardımcı olabilmektedir.
   • Romatizma şikayeti olanlara iyi gelir ve şikayetlerini hafifletir.
   • İçerisinde bulunan bol miktarda C vitamini ile soğuk algınlığına gribe iyi gelerek solunum yollarını açıp rahat nefes almanızı sağlayacaktır.
   Ardıç Ağacı TohumuArdıç ağacı tohumu nasıl kullanılır

    Ardıç ağacı tohumunun bir çok şekilde kullanmak mümkündür. Ardıç meyvelerini taze olarak, kurutarak, ve ya haricen de kullanabilirsiniz. Ardıç ağacı tohumundan elde edilen sirke, macun, şampuan, sabun ve kremler bulunmaktadır. Bunları şikayetiniz doğrultusunda güvenilir aktarlardan temin edebilirsiniz. Ardıç ağacı tohumlarından faydalanıldığı gibi dallarından, yapraklarından ve odunundan da faydalanılan bir bitkidir. Odunundan kalem yapılacağı gibi odunundan ve dallarından katran elde edilebilir. Bu katran ise egzama ve uyuz gibi bulaşıcı cilt hastalıklarına uygulanır. Uygulanan bölgeye kullanılan kumaş parçalarının veya pamuk sargı bezi gibi pomatların ateşte yakılarak yok edilmesi gerektiğini unutmayınız.
   ]]>
   Ardıç In Faydaları https://www.ardic.gen.tr/ardic-in-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 19:59:02 +0000 Ardıç In Faydaları: Ardıç bitkisinin faydaları oldukça fazladır. Ardıç bitkisinin yüzlerce çeşidi dünyada mevcuttur.Ardıç ağacının kökeni oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Ardıç  tohumunun topraklarda yeşillenmesi Ardıç In Faydaları: Ardıç bitkisinin faydaları oldukça fazladır. Ardıç bitkisinin yüzlerce çeşidi dünyada mevcuttur.Ardıç ağacının kökeni oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Ardıç  tohumunun topraklarda yeşillenmesi oldukça ilginçtir. Ardıç tohumları yere dökülür fakat yeşillenerek ağaca dönüşmez. Ardıç tohumunun yeşillenmesi için bu tohumu ardıç kuşu tarafından yenmesi gerekmektedir. Tohum, ardıç kuşunun midesinde iken kabuklarından ayrılır ve ardıç kuşunun dışkısı ile dışarı atılır. Toprağa düşen ardıç kuşu dışkısı ardıç ağacı olmak için yeşillenmeye başlar. Ardıç ağacı eski yıllardan bugüne birçok çeşidiyle bilinmektedir. Ardıç, servigiller familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalı formundaki taksonların ortak adıdır. Ardıç ağaçları çok uzun yıllar yaşayabilmektedir. Ülkemizde bulunan en eski ardıç ağacı 2300 yaşında olduğu bilinmektedir. Ülkemizde bulunan en eski ardıç ağacı Konya'da bulunmaktadır. Ardıç birçok nedenle kullanılmaktadır. Ardıç, yabani meyveler arasında ayrı bir öneme sahiptir. Ardıç meyvesine tarih boyunca oldukça büyük değer verilmiştir. Bunun sebebi meyvesinde nice şifaları barındırmasıdır. Ardıç ağaçları dağlık alanlarda yetişmektedir.  Yüksek dağlar, ovalar, bataklık ve ormanlarda rahatlıkla yetişebilen bir ağaç türüdür. Ardıç çeşitleri arasında çalıya benzer şekilde olanları da mevcuttur fakat çoğunlukla yüksekliği 10 metreyi aşan ağaç şeklindedir. Ardıç ağacının meyvesi siyah renk taşımaktadır. Ardıç meyvesinin yenebilir hal alması için eylül ve kasım aylarını beklemek gerekmektedir. Ardıç ağacı çeşitleri arasındaki Jeniperus nana türü bütün ardıçlara göre en şifalı olanıdır.

   Ardıç ın faydaları nelerdir:
   • Ardıç dallarından merhem yapılmakta ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
   • Kişilerde bulunan romatizmaya iyi gelmektedir
   • Kış aylarında soğuk algınlığına iyi gelmektedir
   • Kadınların regl dönemlerindeki ağrılara iyi gelmektedir
   • Kadınlarda bulunan iltihaplanmayı ve beyaz akıntıyı yok eder
   • Kişilerde bulunan nefes kokularını yok eden bir özelliğe sahiptir
   • Kişilerde kan eksikliği tedavilerinde tercih edilebilmektedir
   • Ardıç tohumları birçok hastalığın tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.
   • Hasta olan kişilerde idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
   • Ardıç bitkisinin meyveleri rendelenerek sirke içinde bekletildikten sonra bezle alın üzerine sarılırsa baş bölgesindeki ağrıları alır.
   • Ardıç meyvelerinin ezilmesi ile elde edilen şurup doğal öksürük şurubu olarak kullanılabilir
   • Ardıç bitkisinin taze dalları kaynatılıp çay olarak tüketilebilir. kişideki fazla kiloları giderme yani zayıflamak için ardıç çayı günde 1 bardak içilebilir
   • Ardıç tüketimi mide, akciğer, bağırsak ve kanı temizlemektedir.
   • Kişideki vücut direncini arttırır
   • Kişide bulunan iç kramplarını gevşeterek ağrıları azaltır yada yok eder
   • Vücuttaki metabolizmayı uyarmaktadır
   • Vücutta mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
   Ardıç In FaydalarıArdıç bitkisini kimler tüketemez:
   • Böbrek hastaları
   • Hamilelik döneminde olan anne adayları
   ]]>