Ardıç Kuşu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Ardıç Kuşu Türleri ve Özellikleri

Ardıç kuşu, karatavukgiller familyasından olan bir kuş çeşididir. Avrasya'nın tamamında yaşayabilen ötücü bir kuştur. Ardıç kuşun üst tüyleri kahverengi, alt tüyleri kara benekli krem ya da açık ten rengindedir. Ardıç kuşları göçmendir. Ardıç kuşlarının büyük bir kısmı kış aylarını Avrupa'nın güneyinde, Kuzey Afrika'da, Orta Doğu'da, Yeni Zellanda ve Avustralya bölgelerine göç etmektedir. Ardıç kuşlarının yuvaları çamurla kaplı kâse şeklinde bir görünüme sahiptir. Daha çok ağaç üstlerine yuva yapmayı tercih ederler. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşamlarını sürdürebilen ardıç kuşları 20 ile 26 cm çapında uzunluğa sahip olabilmektedir. Ardıç kuşlarının gagaları uzundur ayrıca yandan basık olup, ön uç kısımları hafif olarak testereyi andırmaktadır. Bunun sebebi kuşlarda diş bulunmadığı için bir nevi diş görevini gaga üstlenmektedir. Ardıçlar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Ardıç kuşları 20 ile 25 sene arasında yaşayabilmektedir. Beslenmeleri ise diğer kuş ailesinden farksızdır. Salyangoz, böcek ve kurtçuklarla beslenmektedirler. Fakat ardıç kuşları tohum ile beslenmeyi de severler. Üzüm ve ardıç meyveleri ardıç kuşlarının dayanamadığı lezzetler arasında yer almaktadır. Ardıç kuşları, ardıç ağaçlarının oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Ardıç tohumları toprağa düştüğü zaman ağaç olmak için yeşillenip ardıç ağacı haline gelemezler. Toprağa düşen tohumu öncelikle ardıç kuşunun yemesi gerekmektedir. Ardıç tohumu, ardıç kuşunun midesinde kabuklarından ayrılır ve ardıç kuşunun dışkısı ile dışarı atılır. Toprağa düşen ardıç kuşu dışkısı içerisinde kabuğundan ayrılmış ardıç tohumu bulunduğu için toprakta yeşillenerek ardıç ağacı haline gelmektedir. Yani ardıç kuşları ardıç ağacının yetişmesi için oldukça önemli bir role sahiptir.

Ardıç kuşu türleri
  • Gök ardıç kuşu: Gök ardıç kuşları, kayalıklarda ve vadilerde yaşarlar. Bu kuşların kuyruğu uzundur ve koyu bir renge sahiptirler. Boyları 15-20 cm çapında olmaktadır. Gök ardıç kuşlarının erkekleri mavi renktedir, dişileri ise sırt kısmında kahverengi tonlarında renklere sahiptir ve alt kursak bölümünde sarımsı renklere sahiptir. Böceklerle beslenmektedir ve yumurta sayıları 3 ile 5 arasında değişmektedir.
  • Boğmaklı ardıç kuşu: Boğmaklı ardıç kuşlarının renkleri genç iken daha belirgin ve benekleri daha göze çarpıcıdır. Boğmaçlı ardıç kuşunun göğsünde yarım ay şeklinde beyaz kuşağı andıran renk bulunmaktadır. Böcek, solucan ve meyvelerle beslenen bir kuş türüdür. Kayalık ve dağlarda yaşarlar yeşillik bölgeleri tercih etmezler.
  • Tarla ardıç kuşu: Tarla ardıç kuşu 20-25 cm çapındadır. Yaşam alanları ormanlar, parklar ve yeşil alanlardır. Orta boylu ötücü bir kuş türüdür. Tarla ardıç kuşlarının başında ve kuyruk kısmında mavi ya da gri renk bulunmaktadır. Sırtında kızıl kuyruğunda ise siyah renk bulunmaktadır.
  • Öter ardıç kuşu: Öter ardıç kuşu ormanlarda, bahçe ve parklarda ürerler ve kısmen göçmendir. Çalılık ve ağaçlara yuva yaparlar. Yumurtaları koyu benekli ve mavimsi bir renk taşımaktadır. 4-5 yumurta yumurtlayan öter ardıç kuşları diğer kuşlar gibi kurtçuklar, salyangoz, buğday taneleri, tohumlar gibi besinlerle hayatta kalırlar.
  • Kızıl ardıç kuşu: Kızıl ardıç kuşunun yüz kısmında beyaz çizgiler bulunmaktadır. Kanat altları kırmızıdır. Boyları 18-23 cm çapındadır. Yuvasını yapraklar, otlar ve yosunlar kullanarak yaparlar. Kızıl ardıç kuşları ülkemize daha çok kış aylarında gelirler yazın böcek ve solucanlarla kış aylarında ise meyvelerle beslenen bir kuş türüdür.
  • Ökse ardıç kuşu: Ökse ardıç kuşu 27 cm çapındadır. Renkleri düz gri, kahverengi sırtı vardır alt tarafı ise belirgin noktalıdır. Kendine bir ağaç sahiplenir ve kış boyunca o ağcı korur. Aldığı ökse otu ve ökse otunun meyvesi ile beslenmektedir. Yuvasını otlarla çevirerek ağaç üstlerine yapar. Yumurtlayıp kuluçkaya yatar.
  • Kara gerdanlı ardıç kuşu: Kara gerdanlı ardıç diğer ardıç kuşu türlerine göre büyük ve ayırt edilebilir özellikler taşımaktadır. Erkeklerin çenesinden göğsüne kadar tüyleri siyahtır. Kuyrukları ise gri renk taşımaktadır. Alt tüyleri turuncudur. Dişilerin tüyleri de erkeklere benzemektedir fakat dişilerde göğüs ve boğaz bölgelerinde siyah yerine duman rengi çizgiler bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ardıç Faydaları Nelerdir?

Ardıç Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Ardıç Kuşu Türleri ve Özellikleri

Ardıç Kuşu Türleri ve Özellikleri