Ardıç Katranı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ardıç Katranı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Katranı Kremi, ardıç ağacından farklı olan katran ardıcı denen ağacın meyvelerinden elde edilen kremdir. Katran ardıcı ağacı yerden bir metre kadar yüksekte olan ve çalı tipi bitki diye tabir edilen ağaç türüdür. Üzüme benzeyen koyu renkte meyveleri vardır ve bu meyvelerin ya da ağacın dallarının kurutulması ile katran denilen koyu renkli sıvı elde edilir. Katran elde etmek için odunlar ya da kuru meyveler, kuru distilasyon denilen yakma işlemi ile yakılır ve ortaya çıkan koyu kırmızı siyaha renkteki sıvı elde edilir. Bu sıvıya ardıç katranı denilir.


Ardıç Katranı Kremi Faydaları Nelerdir?


Ardıç katranı özellikle hoş kokusu ve dayanıklı yapısı ile koku sanayisinde ve kozmetik sanayisinde sıkça faydalanılan bir bitkidir. Ardıç katranı kremi, özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilir. Sedef ya da egzama hastalığının tedavisinde cilt üzerinde oluşan olumsuz görüntüleri, kızarıklıkları, pul-pul döküntüleri ortadan kaldırmak ve kaşıntıyı azaltmak için tercih edilir. Ardıç katranı kremi tek başına kullanılabileceği gibi, nemlendirici kremlere karıştırılarak da kullanılabilir.

Ardıç katranı kremi, özellikle organik yollarla hazırlanmış ve içine kimyasal muhteviyat katılmamış olan markalardan tercih edilmelidir. Aktarlarda ve büyük baharatçılarda ardıç katranı kremi bulmak mümkündür. Ayrıca son yıllarda dermokozmetik markaları saf ya da bileşik olarak ardıç katranından faydalanmaya başlamışlardır.

Ardıç katranı kremi gün içinde bir ya da iki kere cilde nemlendirici gibi uygulanabileceği gibi sadece şikâyet olan bölgelere maske şeklinde de uygulanabilir. Önemli olan ardıç katranı kremi uygulanacak olan bölgenin tamamen temizlenmiş ve kurulanmış olması gerekmektedir.

Ayrıca ardıç katranı kremi, saç maskesi olarak da saç köklerine uygulanabilir. Bunun için saf ardıç katranı kremi kullanmak daha uygundur. Banyo yapmadan beş altı saat önce tüm saç diplerine masaj yaparak uygulanan kremin üzeri streç film yardımı ile kapatılır ve yaklaşık beş altı saat bu şekilde beklenir, daha sonra şampuan ile temizlenen saçların özellikle dökülme sorunu ve saç tipi dermatit gibi rahatsızlıkların azaldığı görülmüştür.


Ardıç Katranı Kremi Nasıl Kullanılır?


Ardıç katranı kremi, deri üstüne harici olarak kullanılır. Masaj yaparak şikâyet olan bölgeye ya da tüm beden üzerine kullanılabilir. Kafa derisinde kullanımında sakınca yoktur. Özellikle sedef ve egzama hastalığında döküntü ve kaşıntı olan bölgelere uygulanabilir. Maske şeklinde uygulama yapmak için gece tercih edilmelidir. Gece temizlenmiş cilde maske gibi uygulanabilir ve sabah yıkanabilir.

Ardıç Katranı Kremi Yorumları

soru

yasemin

19 Ocak 2018 Cuma

Bu kremi aldım sürdüğüm yer o kadar yandı ki bir kaç gün geçmedi. İnsanı uykusundan bile uyandıracak kadar bir yanma oldu. Kremi sürdüğüm yeri su ile yıkadım. Ama yıkadıkça daha çok yandı. Kremi çöpe attım.

Cevap yaz
cevap

Yeşilsu

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Sizin aldığınız tahminimce ardıç yağı kremi o yakıcıdır bu ardıç katranı baska krem

cevap

Islam

17 Kasım 2018 Cumartesi

Tavsiye ediyor musun

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ardıç Meyvesi Türleri ve Özellikleri

Ardıç Meyvesi Türleri ve Özellikleri

Ardıç Balı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Balı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mavi Ardıç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mavi Ardıç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Ardıç Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Kırmızı Ardıç Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Ardıç Kuşu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ardıç Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Ardıç Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ardıç Üzümü Türleri ve Özellikleri

Ardıç Üzümü Türleri ve Özellikleri